Tu sprawdzicie, gdzie można wybrać się w wolnym czasie. Atrakcje przyrodnicze woj. śląskiego

Województwo śląskie poleca się na „zielony wypoczynek”. W wakacje i nie tylko warto ruszyć na nowo utworzony Szlak Przyrody Województwa Śląskiego. Na liście znajduje się kilkadziesiąt miejsc – niektóre przysłowiowy rzut beretem od Gliwic.

 
Na trasie atrakcji przyrodniczych jest wszystko, co nasz region ma najlepszego do zaoferowania miłośnikom przyrody: wyniosłe górskie szczyty (rezerwaty na Pilsku i Romance), zagadkowe pustynie (Błędowska i Siedlecka), przepastne lasy (rezerwaty Cisy nad Liswartą i Las Murckowski), czyste jeziora (Goczałkowickie, Pogoria) i rzeki (Bagna nad Białą Przemszą, Graniczne Meandry Odry).

Wśród zielonych propozycji są zarówno znane (prawie) wszystkim turystom klasyki, takie jak Jura z górą Biakło i rezerwatem Sokole Góre, jak i miejsca mniej oczywiste.

W tej drugiej grupie jest kilka przyrodniczych perełek, które znajdują się blisko Gliwic. Należą do nich na przykład Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu (czynny sezonowo, do końca października) i Miechowicka Ostoja Leśna, z głęboko wciętymi i bardzo malowniczymi dolinami Rokitnickiego Potoku i jego dopływów.

Lista atrakcji Szlaku Przyrody Województwa Śląskiego jest otwarta i z czasem będą się na niej pojawiać kolejne pozycje. Można się z nią zapoznać na stronie internetowej przyroda.slaskie.travel. Poza listą rekomendowanych do odwiedzenia miejsc, można tam także znaleźć gotowe propozycje wycieczek tematycznych. Dla tych, którzy mają schodzone już całe Beskidy i Jurę, przygotowano propozycję trasy w granicach administracyjnych Metropolii GZM.

Warto zwrócić uwagę między innymi na pięć najpiękniejszych i najstarszych lasów regionu – „płuca Metropolii”.

Wśród nich znajduje się nieodległy rezerwat Segiet w Bytomiu, w którym pysznią się srebrzyste buki, a także – jako reprezentant lasów spoza oficjalnej listy Szlaku Przyrody – nasz gliwicki Las Łabędzki, w którym można się natknąć na ciekawe głazy narzutowe – „pamiątki” po lodowcu.

Szlak Przyrody Województwa Śląskiego opracowała Śląska Organizacja Turystyczna.

(żms)/UM Gliwice(mm)
fot. arch. Śląska Organizacja Turystyczna