Plastikowe kubeczki, talerzyki, sztućce są coraz bardziej passe. Do grona instytucji ograniczających wytwarzanie plastikowych śmieci dołączył właśnie urząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Czy gliwicki magistrat pójdzie w jego ślady?
Zalecenie ws. realizacji akcji „Metropolia bez plastiku” obowiązuje od 31 maja, zostało wydane przez Kazimierza Karolczaka, przewodniczącego zarządu GZM.
Nowe wytyczne to ograniczenie i docelowe zaprzestanie używania plastikowych talerzyków, kubków, sztućców i napojów w plastikowych butelkach; zachęcanie do picia wody z kranu; wykorzystywanie do celów promocyjnych gadżetów wykonanych z materiałów, które pochodzą z recyklingu lub w przyszłości będą mogły stać się surowcem wtórnym.
Czasem niewielka zmiana naszych nawyków, w skali globalnej, gdy jest rzetelnie przez wszystkich stosowana, może przynieść niezwykłe efekty
– mówi Kazimierza Karolczak, przewodniczący zarządu Metropolii.
– Każdego dnia produkujemy bezsensowne tony plastikowych śmieci. Niestety tego typu przedmiotów zużywamy znacznie więcej niż tak naprawdę potrzebujemy, bo na przykład podczas spotkania zamiast jednego plastikowego kubeczka, weźmiemy trzy inne. Dlatego też wydałem zalecenie, aby maksymalnie ograniczyć, a w niedalekiej przyszłości całkowicie wyeliminować korzystanie przez pracowników Urzędu Metropolitalnego z przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych – wyjaśnia Karolczak.
Zgodnie z wydanym zaleceniem dotyczącym realizacji akcji „Metropolia bez plastiku”, pracownicy GZM będą stopniowo ograniczać, a docelowo całkowicie eliminować korzystanie z plastikowych i jednorazowych talerzyków, sztućców czy kubeczków. Jeśli podczas różnego rodzaju wydarzeń, organizowanych przez GZM pojawiają się jednorazowe naczynia, będą musiały być one wykonane z materiałów ekologicznych. Dotyczy to także butelek z wodą i napojami – Metropolia zaprzestania kupowanie tych, które znajdują się w plastikowych i jednorazowych butelkach, będzie również promować i zachęcać do picia wody z kranu.
[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Dokonany zostanie również przegląd dotychczasowych dostawców, świadczących różnego rodzaju usługi dla Metropolii.[/perfectpullquote]W miarę możliwości zostaną wybrani ci, którzy oferują swoje produkty w innych opakowania niż plastikowe czy styropianowe, a firmy cateringowe – korzystające z naczyń i sztućców wielokrotnego użytku.
Zmiany będą dotyczyć również zamawianych gadżetów. W działalności promocyjnej docelowo mają być wykorzystywane tylko takie przedmioty, które będą wykonane z materiałów podlegających procesowi recyklingu. Nie będą również opakowywane w foliowe czy lakierowane torebki.
[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Podobnie z przesyłkami pocztowymi – jeśli nie będzie to konieczne, nie będą foliowane.[/perfectpullquote]„Metropolia bez plastiku” i wydane zalecania zmian w funkcjonowaniu Urzędu Metropolitalnego to jedno. GZM będzie chciała również promować zdrowy tryb życia oraz prowadzić działania edukacyjne skierowane do mieszkańców.
Czy Urząd Miejski w Gliwicach pójdzie za przykładem?
Podczas wielu wydarzeń, spotkań i konferencji organizowanych przez gliwicki magistrat oraz podległe mu jednostki, goście zapraszani są na poczęstunek dostarczany przez firmę cateringową. Dotychczas przy okazji konsumpcji powstawało bardzo dużo plastikowych odpadów, w postaci miseczek, kubeczków, widelczyków, łyżeczek czy „patyczków” do koreczków (które z powodzeniem mogłaby zastąpić drewniana wykałaczka). Czy to się zmieni? Zapytaliśmy o to rzecznika prezydenta miasta. Na razie oczekujemy na odpowiedź.
(żms)/mat. prasowe