„Twarzą w twarz z Gliwicami” to nowy cykl wykładów Ewy Pokorskiej-Ożóg, miejskiej konserwator zabytków. Pierwsze spotkanie pt. Miejski koktajl zabytków, zaplanowano w Willi Caro na piątek, 10 stycznia. Wstęp jest wolny.
Koktajl tego, co materialne i niematerialne – zdarzeń, których wpływ wciąż rozpoznajemy w tkance miasta i takich, które pozostały wyłącznie we wspomnieniach, zabytków nieoczywistych i opowieści łączących przeszłość z teraźniejszością – ta fascynująca mieszanka tworzy nowy cykl wykładów Ewy Pokorskiej-Ożóg – architektki, Miejskiej Konserwator Zabytków, autorki bestsellerowej książki pt. „Kolory miasta”…
Cykl, zatytułowany „Twarzą twarz z Gliwicami”, jest wyjątkowy nie tylko dlatego, że stanowi rodzaj „urban fantasy”, ale również z tego powodu, że jego szata graficzna powstała w oparciu o prace samej autorki, której także w dziedzinie plastycznej – talentów nie brakuje!
– zapowiada Muzeum w Gliwicach.
– Rewelacyjne obrazy Ewy Pokorskiej-Ożóg, które znajdują się na promującym cykl plakacie, są pokłosiem XV Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Moje Miasto” Gliwice 2024, który organizowany był przez Okręg Gliwicko-Zabrzański Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Centrum Kultury Victoria w Gliwicach. Obrazy te są już w naszych zbiorach. Cieszymy się, że tak szybko możemy się nimi z Państwem podzielić i to przy takiej okazji, jaką jest zapowiedź cyklu wykładów jednej z ulubionych prelegentek gliwickiej publiczności – dodaje instytucja.
– Gliwice zostały opisane na wiele sposobów, czy mogą nas jeszcze zaskoczyć? Emocjonalne, tajemnicze historie związane z naszym miastem to temat kolejnych wykładów muzealnych. To opowieści pełne zaskakujących, spektakularnych, czasami niepokojących, a czasem zabawnych zdarzeń, szczegółów i emocji. Pokazane zostaną miejsca, obiekty, detale, których znaczenie odkryjemy na nowo, spojrzymy na nie z innego niż dotychczas punktu widzenia. Mam nadzieję, że dzięki muzealnym spotkaniom mieszkańcy naszego miasta – i nie tylko – odkryją w sobie dodatkowe pokłady wrażliwości na otaczającą ich przestrzeń i będą poszukiwać w niej nieoczywistych historii – mówi Ewa Pokorska-Ożóg.
Pierwsze spotkanie odbędzie się w Nowym Roku – w piątek, 10 stycznia, w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a). Rozpoczęcie o godzinie 17:00. Wstęp jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona. Tytuł wykładu to „Miejski koktajl tajemnic”.
– Publikacja poświęcona wystawie „Te, co skaczą i fruwają…. Przedstawienia zwierząt w sztuce ze zbiorów Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej” Kingi Kawczak przypomniała mi, jak często w sztuce czy w architekturze sylwetki zwierząt, owadów lub mitycznych stworów stanowią bardzo ważny element większych kompozycji. Poszukajmy takich przykładów w Gliwicach, a przy okazji… rozwiążmy zagadki związane z innymi zabytkowymi obiektami i ułóżmy misterną mozaikę miejskich tajemnic – zapowiada autorka nowego cyklu.
Tematy kolejnych wykładów:
- Piątek, 7 lutego 2025, Willa Caro, godz. 17.00, Walczące rzeźby;
- Piątek, 7 marca 2025, Willa Caro, godz. 17.00, Królestwo pieniądza i rozrywki – dawna ulica Zwycięstwa;
- Piątek, 4 kwietnia 2025, Willa Caro, godz. 17.00, Zabytkowe wnętrza – marzenia scenografa;
- Piątek, 9 maja 2025, Willa Caro, godz. 17.00, Przygoda na Trynku – gdzie schował się w Gliwicach socrealizm;
- Piątek, 6 czerwca 2025, Willa Caro, godz. 17.00, Memento mori – cmentarze gliwickie;
- Piątek, 3 października 2025, Willa Caro, godz. 17.00, Kłopotliwy detal – reklamy;
- Piątek, 7 listopada 2025, Willa Caro, godz. 17.00, Kostium architektury;
- Piątek, 5 grudnia 2025, Willa Caro, godz. 17.00, Symbolika najpiękniejszych świąt.
(żms)/mat. Muzeum w Gliwicach