Ubezpieczenie samochodu – jak to zrobić, aby nie przepłacić?

Popularne jest powiedzenie, że łatwiej kupić samochód, niż go utrzymać. Niestety, dużo w tym racji. Na ceny paliwa nie mamy żadnego wpływu jako właściciele aut, ale już na koszt ubezpieczenia samochodu – tak. Co zrobić zatem, żeby nie przepłacać za polisę?

 
W Polsce zarejestrowanych jest już ponad 23,4 mln samochodów osobowych. Badanie przeprowadzone przez GfK pokazuje, że już ośmiu na dziesięciu Polaków w wieku 25-55 lat ma co najmniej jedno auto. Co więcej, w miasteczkach i na wsiach często każdy z domowników ma własny pojazd, którym dojeżdża do pracy lub szkoły. Wynika to oczywiście z problemów komunikacyjnych, ponieważ do wielu miejscowości nie dojeżdża ani pociąg, ani autobus. Utrzymanie jednego pojazdu kosztuje niemało, a co dopiero czterech! Jednym z wydatków jest ubezpieczenie. Czy można ich w jakiś sposób uniknąć?

Czy każdy samochód musi mieć OC?

Niestety, OC jest obowiązkowe. To oznacza, że nie można go uniknąć. Nie ma nawet znaczenia, że nasze auto nie wyjeżdża z garażu czy pokonuje jedynie trasę z podwórka na pole i odwrotnie. Takie samochody również podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Nieużywanego auta nie można czasowo wyrejestrować, a to z kolei generuje konieczność wykupienia polisy komunikacyjnej. Wszystkie zarejestrowane pojazdy muszą mieć bowiem ważne OC. Czasowo można jedynie wyrejestrować pojazdy ciężarowe, autobusy, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne i przyczepy o masie całkowitej powyżej 3,5 t. Aby samochód osobowy mógł zostać wyrejestrowany, musi zostać wywieziony za granicę i tam sprzedany lub musi zostać zezłomowany, skradziony albo być pojazdem historycznym.

Co grozi za brak OC?

Może się wydawać, że skutecznie unikniemy konieczności wykupienia OC, gdy nie będziemy wyjeżdżali autem z garażu, a tym samym nie będzie niebezpieczeństwa kontroli przez policyjną drogówkę. Niestety, to błędne przekonanie. Policji może rzeczywiście unikniemy, ale niekoniecznie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). To właśnie on sprawdza, czy są jakieś przerwy w ubezpieczeniu pojazdów mechanicznych w Polsce. Gdy wykryje taką przerwę, nakłada na właściciela karę. W rezultacie ten poniesie nie tylko koszt OC, które będzie musiał i tak wykupić, ale i dodatkowo zapłaci rachunek wystawiony przez UFG. Trzeba podkreślić, że kary nie są niskie. W 2022 roku wynoszą w przypadku samochodów osobowych:

  • przerwa w OC do 3 dni – 1 200 zł;
  • przerwa w OC od 4 do 14 dni – 3 010 zł;
  • przerwa w OC powyżej 14 dni – 6 020 zł.

Ubezpieczenie samochodu – na co zwrócić uwagę?

Jeśli chcemy uniknąć kary za brak OC, trzeba pilnować ciągłości ubezpieczenia. Zwykle ubezpieczyciele przypominają o kończącej się polisie, jednak kontynuacja ubezpieczenia w dotychczasowej firmie niekoniecznie musi być korzystna. Na co zwracać uwagę, szukając OC dla samochodu?
Trzeba zacząć od tego, że w Polsce zakres tego ubezpieczenia jest z góry określony przez przepisy prawa. Wynika to z faktu, że OC jest obowiązkowe. Bez względu na to, w jakiej firmie ubezpieczeniowej wybierzemy polisę, dostaniemy ochronę w takim samym zakresie. Gdy szukamy oferty OC, należy zatem kierować się przede wszystkim ceną.

Gdzie szukać taniego OC?

Gdzie zatem szukać ubezpieczenia samochodu, żeby nie przepłacić? Zapytaliśmy o to eksperta internetowej porównywarki ubezpieczeń Punkta.
– Większość ubezpieczycieli ma w swojej ofercie polisy obowiązkowego OC komunikacyjnego. To oznacza, że znajdziemy na rynku ogromną liczbę takich ofert. Aby wybrać najkorzystniejszą, czyli po prostu najtańszą, konieczne jest zapoznanie się przynajmniej z kilkunastoma ofertami, a najlepiej z kilkudziesięcioma – zwraca uwagę ekspert. – Na szczęście z pomocą przychodzi Internet. Nie trzeba już jeździć po placówkach ubezpieczycieli, wystarczy skorzystać z dostępnych online porównywarek ubezpieczeń. Takie narzędzie błyskawicznie wyszuka dla nas najlepsze polisy – podkreśla ekspert.

Jak dodatkowo obniżyć koszt ubezpieczenia samochodu?

Dzięki porównywarce ubezpieczeń dostępnej pod adresem https://punkta.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac można znaleźć tanie OC, ale warto wiedzieć, że są także różne sposoby, aby jeszcze bardziej obniżyć cenę polisy. Podstawą jest wypracowanie maksymalnych zniżek u ubezpieczycieli, co można osiągnąć bezpieczną jazdą. Jeśli właściciel samochodu jeździł dotychczas bezszkodowo, może liczyć nawet na 60% zniżki składki OC po kilku latach. To oczywiście rozwiązanie na dłuższą perspektywę. Jeśli chcemy uzyskać zniżkę natychmiast, warto ustanowić współwłaścicielem auta kogoś, kto już ma maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę (np. rodzic). Polisa będzie również tańsza, gdy zapłacimy składkę jednorazowo, a nie na raty. Warto także wybrać samochód z mniejszą pojemnością silnika, co również pozwoli obniżyć cenę OC. Warto także wykupić OC w pakiecie z AC.

Obowiązkowa polisa OC to koszt, który trzeba brać pod uwagę co roku. Nie można zrezygnować z tego ubezpieczenia, ale można znaleźć ofertę OC, która jest najtańsza na rynku. To skuteczny sposób na to, żeby nie przepłacać za ubezpieczenie. Dzięki internetowym porównywarkom ubezpieczeń nie jest to wcale trudne.

materiał partnera