Ksiądz Popiełuszko zamiast Karola Marksa, generał Maczek w miejsce Aleksandra Zawadzkiego, ojciec Jan Siemiński za Józefa Wieczorka
– to na razie tylko propozycje przesłane przez mieszkańców na biurko wojewody, ale jest prawdopodobne, że większość z nich zostanie uwzględniona. Wojewoda Jarosław Wieczorek, po konsultacji z IPN w najbliższych dniach wyda zarządzenie zastępcze w sprawie dekomunizacji gliwickich ulic.
Przypomnijmy, według wykazu sporządzonego przez Instytut Pamięci Narodowej do zmiany zakwalifikowano w Gliwicach aż 34 ulice. Do dziś nie znaliśmy jednak nowych patronów, a nawet klucza według, którego miał nastąpić ich wybór.
– Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zwrócił się do gliwickich rad osiedlowych o nadsyłanie propozycji nowych nazw. Mieszkańcy Gliwic wykazali się dużą aktywnością – w efekcie do Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęła lista propozycji, która obecnie jest weryfikowana przez Instytut Pamięci Narodowej – informuje Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego.
Na liście znalazły się następujące sugestie zmian:
– Małgorzaty Fornalskiej –> Modelarzy
– Władysława Hibnera –> Spadochroniarzy
– Hanki Sawickiej –> Szybowcowa
– Juliusza Rydygiera –> Ludwika Rydygiera
– Franciszka Zubrzyckiego –> Stefana Zubrzyckiego
– ZWM –> Jana Czernego
– Henryka Rutkowskiego –> Równa (poprzez przedłużenie ul. Równej)
– Władysława Kniewskiego –> Szybowcowa (obecna ul. Hanki Sawickiej), poprzez przedłużenie ul. Szybowcowej (obecna ul. Hanki Sawickiej).
– 15 Grudnia –> Ofiar Grudnia 1970
– 22 Lipca –> Ryszarda Kaczorowskiego
– Maksyma Gorkiego –> Anny Walentynowicz
– Władysława Kniewskiego –> Danuty Siedzikówny – Inki
– Janka Krasickiego –> Witolda Pileckiego
– Leona Kruczkowskiego –> Jana Karskiego
– Róży Luksemburg –> Józefa Mackiewicza
– Karola Marksa –> Bł. Jerzego Popiełuszki
– Lucjana Szenwalda –> Aleksego Dawidowskiego
– Wandy Wasilewskiej –> Jana Bytnara – Rudy
– Aleksandra Zawadzkiego –> Gen. Stanisława Maczka
Natomiast w miejsce ulic Władysława Gomułki, Feliksa Kona, Feliksa Niedbalskiego, Wiesława Ociepki, Filipa Sieronia, Józefa Skalskiego, Pawła Targosza, Edwarda Żabińskiego mieszkańcy osiedla Stare Gliwice zawnioskowali o nazwy związane z popularnymi bajkami lub autorami bajek. Wśród pozostałych wniosków pojawiły się również ulice: Słoneczna, Wesoła, Chmielna, Przedszkolna, Artystów, a także nazwy nawiązujące do postaci związanych z historią Gliwic: Schabika, Troplowitza oraz gliwickich Cichociemnych. W sprawie tego ostatniego pomysłu apelowaliśmy również i my, na łamach 24gliwice w komentarzu „Zostawmy bohaterów przez duże „B”. Weźmy Schabika, Troplowitza i Lewczyńskiego”.
Zaskakująca propozycja, aczkolwiek ponoć bliska sercu wojewody dotyczy ul. Wieczorka. To jedna z najbardziej prestiżowych ulic, które będą podlegać dekomunizacji w Gliwicach. Co więcej, po ostatnich zapowiedziach Magistratu w sprawie budowy woonerfu, możemy być pewni, że o Wieczorka będzie w niedalekiej przyszłości głośno. Możliwe jednak, że już za kilka tygodni będzie to ulica ojca Jana Siemińskiego, kapelana Śląskiej Solidarności i gliwickiego podziemia.
Dotychczas (także w środowisku Magistratu) spodziewano się dość komfortowej z administracyjnego punktu widzenia „zamiany” Józefa Wieczorka na pierwszego biskupa diecezji gliwickiej Jana Wieczorka.
– Póki co są to propozycje mieszkańców. Wojewoda nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji, czy zostaną one wdrożone, nie wydał również zarządzenia zastępczego. Na szacunek zasługuje jednak fakt, iż mieszkańcy wykazali się dużą aktywnością i zainteresowaniem tematem
– mówi Alina Kucharzewska. – Z drugiej strony szkoda, iż gliwicki samorząd, mając kilka miesięcy czasu, nie zapytał gliwiczan o zdanie i nie przeprowadził konsultacji ws. propozycji nazw ulic, podobnie jak to uczyniły niektóre samorządy w naszym województwie – podsumowuje.
Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, zmiana nazw ulic nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych, w kontekście zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy, będą wolne od opłat.
Michał Szewczyk