Uprawnienia budowlane a odpowiedzialność za błędy w projekcie budowlanym

lh

Posiadanie uprawnień budowlanych niesie ze sobą szereg korzyści, zarówno związanych z samorozwojem i podnoszeniem kwalifikacji, jak i większą wartością na rynku pracy oraz lepszymi warunkami finansowymi. Dokument uprawnia do samodzielnego pełnienia funkcji technicznych, a co za tym idzie – wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Jak to wygląda w przypadku błędów w projekcie budowlanym?

 

Odpowiedzialność wykonawcy za błędy w projekcie budowlanym

Uprawnienia budowlane umożliwiają samodzielne pełnienie funkcji technicznych na budowie, a więc prace związane z projektowaniem i kierowaniem robotami budowlanymi. Dokument pozwala na podejmowanie decyzji i zatwierdzanie ich własnym podpisem oraz pieczątką. Wiąże się to z dużą odpowiedzialnością.

Jednymi z funkcji, których obejmowanie umożliwiają uprawnienia budowlane, są stanowiska kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego. To właśnie te osoby są odpowiedzialne za wykrywanie i usuwanie wad oraz błędów, które mogłyby stwarzać zagrożenie dla pracowników bądź innych ludzi przebywających na terenie obiektu. Do ich zadań należy dokładne sprawdzenie projektu i raportowanie wszelkich odnotowanych niezgodności. Dotyczy to nieprawidłowości, które mogą zostać dostrzeżone bez wykonywania drobiazgowych obliczeń i analiz.

Odpowiedzialnością kierowników budowy i inspektorów nadzoru inwestorskiego jest więc wykrywanie błędów, które są rażące, a ich odnotowanie wymaga podstawowej staranności. Każda osoba zajmująca któreś z wymienionych stanowisk musi posiadać umiejętność czytania projektów i ich realizacji z zachowaniem zasad sztuki budowlanej.

Odpowiedzialność projektanta za błędy w projekcie budowlanym

Projektant nie tylko tworzy projekt zgodny z obowiązującymi przepisami prawa i sztuką budowlaną, ale również składa oświadczenie, mówiące, że jego projekt został sporządzony zgodnie z zasadami technicznymi i regulacjami prawnymi. A więc jeżeli został popełniony błąd, którego przyczyną były nieprawidłowości projektowe, odpowiada za niego właśnie projektant. W zależności od charakteru wady w projekcie do odpowiedzialności może zostać również pociągnięty kierownik budowy lub inspektor nadzoru inwestorskiego. Projektant ponosi konsekwencje i odpowiada za szkody, które nastąpiły z powodu jego pomyłki, niezależnie od postawy wykonawcy.

Odpowiedzialność projektanta, związana z jego uprawnieniami budowlanymi, jest regulowana kilkoma różnymi przepisami prawa. Pracownik podlega pod odpowiedzialność karną i zawodową, które wynikają z ustawy Prawo budowlane, odpowiedzialność dyscyplinarną, wynikającą z ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa i urbanistów, a także odpowiedzialność odszkodowawczą z tytułu stosownych artykułów kodeksu cywilnego.

Posiadanie uprawnień wiąże się z dużą odpowiedzialnością, ale i wyższym wynagrodzeniem oraz samodzielnością. Do ich uzyskania konieczne jest odpowiednie wykształcenie, praktyka zawodowa i zdanie egzaminu. Pomoce naukowe, aktualne informacje o kwestiach formalnych i terminach, a także wsparcie merytoryczne oferuje program uprawnienia budowlane.

materiał partnera