Uważasz, że w GBO należy coś zmienić? Teraz jest czas na to, by wyrazić swoją opinię

Jak powinno przebiegać głosowanie w Budżecie Obywatelskim? Czy to faktycznie odpowiednie miejsce dla projektów realizowanych na terenie szkół? Czy w GBO powinny być zadania kierowane do ograniczonej grupy mieszkańców np. tylko seniorów? Można wypowiedzieć się w ankiecie.

Tegoroczna edycja Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2025 jest już za nami. W połowie października poznaliśmy listę pomysłów, które głosami mieszkańców zostaną skierowanie do realizacji w kolejnym roku. Możliwe jednak, że kształt GBO, jaki znaliśmy do tej pory, przejdzie do przeszłości. Istotne w tym względzie będą wyniki ankiety. Trwają konsultacje pod hasłem „Jak ulepszyć Budżet Obywatelski?”.

W środę, 23 października na terenie Śródmieścia – w okolicach Rynku i centrum przesiadkowego – można spotkać ankieterów, którzy spróbują dotrzeć do większej liczby zainteresowanych tą sprawą mieszkańców.

Oprócz tego swoją opinię można wyrazić biorąc udział w ankiecie online dostępnej na stronie decydujmyrazem.gliwice.pl (LINK). Formularz będzie dostępny do końca miesiąca. Jak dotąd, drogą elektroniczną, stanowisko zajęły 123 osoby. To bardzo niewielki odsetek gliwiczan, biorąc pod uwagę tysiące mieszkańców uczestniczących w głosowaniach na projekty zgłoszone do GBO (dodajmy, że od dnia ogłoszenia wyników tegorocznego plebiscytu, liczba ta znacząco wzrosła – 15 października wypełnionych ankiet było zaledwie nieco ponad 30).


Odpowiedzi gliwiczan dostarczą nam informacji o tym, co działa dobrze, a co można zmienić, aby budżet obywatelski był jeszcze bardziej efektywny – podkreśla Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych, który koordynuje GBO.

W ramach trwających konsultacji GODS zorganizuje również spotkania dotyczące przyszłości Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Harmonogram:

  • spotkanie konsultacyjne dla zainteresowanych mieszkańców 14 listopada (czwartek) o godzinie 17:00 przy ul. Marcina Strzody 8 w pomieszczeniach Śląskiego Urban Labu;
  • spotkania dla dotychczasowych wnioskodawców w formie pogłębionych badań fokusowych (w środy: 23 października oraz 30 października w siedzibach Centrum 3.0 w godzinach popołudniowych), na których razem z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS będzie można porozmawiać o Gliwickim Budżecie Obywatelskim, o swoich doświadczeniach, trudnościach, ale i o tym, co jest warte kontynuowania. Centrum Inicjatyw Społecznych CRIS wspiera merytorycznie cały proces konsultacji.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na spotkaniach, obowiązują zapisy: telefoniczne (32/238-24-55) oraz poprzez e-mail (gbo@gods.gliwice.pl).

(żms)/UM/GODS

4 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze