Vita Granum Gliwice – nowy produkt PZO. Z efektów skorzystają mieszkańcy Gliwic oraz firmy

fot. materiały PZO

Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów jest gotowe do wytwarzania polepszacza glebowego użyźniającego ziemię. Ma powstać w najbliższych tygodniach w nowoczesnej kompostowni z bioodpadów odbieranych w Gliwicach. Miejska spółka posiada już odpowiednie certyfikaty i ministerialną zgodę na wprowadzenie do obrotu środka organicznego pod nazwą Vita Granum Gliwice.

 
Zmodernizowana gruntownie półtora roku temu kompostownia, w której odbywać się będzie cały proces, działa na terenie Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów (PZO) przy ulicy Rybnickiej 199B. To adres dobrze znany mieszkańcom Gliwic ze względu na cieszący się dużym powodzeniem PSZOK i punkt Drugie Życie Rzeczy.

Do kompostowni PZO trafiają gałęzie, trawa, liście dostarczone do PSZOK-u przez mieszkańców, bioodpady regularnie odbierane z brązowych pojemników oraz odpady zielone pochodzące z pielęgnacji miejskich terenów, takich jak parki czy skwery. Dzięki proekologicznym inwestycjom spółki, będzie powstawał z nich w obiegu zamkniętym nowy produkt – pierwszy miejski polepszacz glebowy, któremu PZO nadało nazwę Vita Granum Gliwice.

– W marcu spółka otrzymała decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która zakończyła kilkumiesięczny wysiłek związany z opiniowaniem pobranych próbek materiału kompostowego do celów badawczych z długo przygotowywanych pryzm kompostowych – informuje Magdalena Budny, prezes Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach. I dodaje: Udało nam się zamknąć proces legislacyjny tuż przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego roślin. Wsparcia w uzyskaniu ministerialnego certyfikatu udzielił nam poseł ziemi gliwickiej Jarosław Gonciarz, za co jako spółka dziękujemy.

Jak podkreśla PZO, nowy produkt w pełni odzwierciedla nazwę Vita Granum Gliwice (Gliwickie Ziarenko Życia). Przeszedł gruntowne badania i uzyskał pozytywne opinie siedmiu uprawnionych instytucji w zakresie jakości i zawartości, oddziaływania na zdrowie ludzi, zwierząt i środowisko. Może być stosowany do upraw polowych i rekultywacji gruntów rolnych oraz wykorzystywany na użytkach zielonych i trawnikach oraz w uprawie roślin ozdobnych.

 
Z efektów skorzystają mieszkańcy Gliwic oraz firmy, które będą mogły otrzymać lub kupić tani i ekologiczny produkt. – Przy rosnących cenach nawozów jest to niewątpliwy atut. Dodatkowo wytwarzanie Vita Granum Gliwice przyczyni się do osiągnięcia przez miasto właściwych poziomów recyklingu dla odpadów biodegradowalnych – zauważa Magdalena Budny.

Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów planuje, że mieszkańcy, którzy przywiozą do PSZOK-u odpowiednio wysegregowane zielone odpady, np. skoszoną trawę, zgrabione liście, ścięte gałęzie, w zamian za dostarczenie dobrego materiału do kompostowania otrzymają nowy produkt przydatny w przydomowych ogródkach.

Produkcja Vita Granum Gliwice rozpocznie się wkrótce – w czasie pełnej wegetacji roślin, gdy mieszkańcy czy firmy dostarczą większe ilości odpadów zielonych. Sam proces powstawania gotowego produktu ma trwać około 8 tygodni. PZO ma nadzieję, że już w połowie czerwca będzie mogło podzielić się z mieszkańcami gotowym produktem.

Publikacja: Miasto Gliwice