„W cieniu konfliktów i wojen” to tytuł kolejnego wykładu historyka IPN, Bogusława Tracza, z cyklu “Gliwice. Biografia miasta”. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 25 kwietnia, w Willi Caro. Wstęp jest wolny.
Cykl spotkać nawiązuje do bestsellerowej książki dr Tracza pod tym samym tytułem, która wydana została w 2018 roku przez Muzeum w Gliwicach.
– Mówiąc o biografii miasta, postrzegam Gliwice na podobieństwo żywej istoty, organizmu, w którego tkance zachodzą liczne procesy i zmiany. Miasta, które rodzi się, dojrzewa, starzeje i umiera wraz ze swoimi mieszkańcami, by odradzać się w kolejnym pokoleniu. Stąd w odpowiedzi na pytanie o to jakie są współczesne Gliwice, nie może zabraknąć refleksji nad ich przeszłością. Moją intencją jest, by w oparciu o informacje zawarte w książce, jednocześnie przekraczając i uzupełniając jej treść, przybliżyć to co w historii miasta z jednej strony uniwersalne, z drugiej zaś unikalne, a tym samym spróbować uchwycić istotę »gliwickości« – mówi dr Bogusław Tracz.
Cykl spotkań rozpoczęty został w styczniu br. Wykłady odbywają się raz w miesiącu – na kolejny Muzeum zaprasza w piątek, 25 kwietnia, o godzinie 17:00 do Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a). Liczba miejsc jest ograniczona.
O czym tym razem opowie historyk? – Pierwsza połowa XX wieku to w historii Gliwic z jednej strony czas dynamicznego rozwoju, z drugiej zaś okres naznaczony dramatem dwóch wojen światowych, niestabilnością państwa w czasach Republiki Weimarskiej i amokiem nazistowskiej dyktatury. Jak wyglądała gliwicka codzienność pomiędzy 1914 a 1945 rokiem, czym żyli mieszkańcy, jakie były osiągnięcia i porażki tych obfitujących w ważkie wydarzenia czterech dekad? O tym o tym będzie można posłuchać na najbliższym spotkaniu w Willi Caro – zapowiada Muzeum w Gliwicach.
Następne planowane wykłady w ramach cyklu:
- Piątek, 30 maja 2025, Willa Caro, godz. 17.00, Rok 1945: dlaczego ostatni i dlaczego pierwszy?;
- Piątek, 27 czerwca, Willa Caro, godz. 17.00, Stalinowska dyktatura i „mała stabilizacja”;
- Piątek, 31 października, Willa Caro, godz. 17.00, Zawiedzione nadzieje czyli ostatnie dwie dekady PRL;
- Piątek, 28 listopada, Willa Caro, godz. 17.00, W niepodległej Polsce;
- Piątek, 19 grudnia, Willa Caro, godz. 17.00, Fenomen Gliwic.
(żms)/MwG
fot. MwG