W Gliwicach na niebiesko zaświecą Radiostacja i Palmiarnia. Dla autystyków

To nie pierwszy raz, kiedy Gliwice przyłączają się do ogólnopolskiej akcji społecznej. Wcześniej radiostacja świeciła m.in. w barwach francuskiej flagi, co było wyrazem łączenia się z obywatelami tego kraju w żałobie po zamachu terrorystycznym.

W tej inicjatywie bierze udział wiele miast w całej Polsce. 2 kwietnia w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, odbędzie się finał kampanii informacyjnej „Polska na niebiesko”, której celem jest uświadomienie społeczeństwu, o co w tym zaburzeniu w ogóle chodzi.

O autyzmie słyszało ok 85% Polaków, jak wynika z raportu przygotowanego przez fundację. Większość z nich nie ma jednak pojęcia na czym polega to zaburzenie. Tegoroczna odsłona akcji pod hasłem „Chcemy być sobą!”, jest poświęcona osobom dorosłym ze spektrum autyzmu: ich alienacji i stygmatyzacji.


 

[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Tego dnia na niebiesko rozbłysną gliwicka Radiostacja oraz Palmiarnia Miejska.W ramach kampanii na ulicach pojawią się plakaty, których współautorami się osoby z autyzmem.[/perfectpullquote]

W ponad 20 miastach Polski uruchomione zostaną specjalne punkty informacyjne, przeznaczone dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat autyzmu. Jest to także kierowane do osób, które mają wątpliwości, czy ich dziecko może mieć autyzm. W punktach dowiedzą się jakie są najczęstsze objawy tego zaburzenia, jakimi metodami są diagnozowane, gdzie należy zwrócić się o pomoc.

2 kwietnia, w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, podczas finału akcji, kilka tysięcy budynków w Polsce rozświetli się na niebiesko – w kolorze solidarności z osobami z autyzmem. Odbędą się również dziesiątki imprez masowych: koncertów, występów, pikników, imprez sportowych organizowanych przez Fundację JiM.

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. U dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia.

Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, to często diagnozuje się go również u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Nie leczony może prowadzić do bardzo głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku. Zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu co do symptomatologii i głębokości zaburzeń. Dlatego obecnie w literaturze światowej używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych”.

(żms)/Fundacja JIM