W Gliwicach powstanie Park Zielonej Energii. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku

mat. prasowe PEC, fot. www.krzeminskifoto.com-DJI

W ramach zapowiadanej od kilku lat inwestycji PEC pod nazwą Park Zielonej Energii powstanie m.in. kocioł wielopaliwowy, który zasilą odpady komunalne z Gliwic i powiatu. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane z NFOŚiGW kwotą 271 mln zł.

 
Zaawansowana technologicznie elektrociepłownia od 2028 roku ma wytwarzać ciepło i energię elektryczną z odpadów resztkowych niedających się już odzyskać poprzez segregację i recykling.

Inwestycja będzie kluczowym elementem gospodarki obiegu zamkniętego, pozwalając w przyszłości m.in. na całkowite wyeliminowanie węgla w produkcji ciepła i prądu, a także ograniczenie zużycia wody, co będzie miało korzystny wpływ na środowisko i wyhamowanie wzrostów cen dostawy ciepła do mieszkańców Gliwic. Do ich dyspozycji będzie wieża widokowa Parku.

Rocznie w Parku Zielonej Energii przetworzonych zostanie około 40 tys. ton odpadów komunalnych, w tym tzw. wielkie gabaryty, co pozwoli na wyprodukowanie ponad 20 tys. MWh energii elektrycznej (statystycznie to zapotrzebowanie 10 tys. gospodarstw domowych) i około 490 tys. GJ ciepła (to jedna czwarta zapotrzebowania dla Gliwic i ograniczenie zużycia węgla o około 400 wagonów rocznie).

Wytworzone ciepło trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej, a energia elektryczna zasili Krajowy System Elektroenergetyczny (w grę wchodzą również instytucje i podmioty wchodzące w skład Gliwickiego Klastra Energii).

Nowoczesny Park Zielonej Energii oprócz ciepła i energii elektrycznej będzie produkować ok. 30 tys. m3 wody. To równowartość 250 tys. wanien. Odzyskana woda szara, zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego, będzie ponownie wykorzystana w procesie produkcyjnym, co pozwoli na ograniczenie zakupu świeżej wody z sieci wodociągowej – podkreśla prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Krzysztof Szaliński.

Realizacja Parku Zielonej Energii, finansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, budżetu miasta, środków własnych PEC – Gliwice Sp. z o.o. oraz funduszów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, powinna rozpocząć się w 2025 r. Zgodnie z planami, Park powinien być gotowy w drugim kwartale 2028 roku. PEC – Gliwice przygotowuje się obecnie do ogłoszenia przetargu na generalnego wykonawcę prac, a na początku lipca wybrał już inżyniera kontraktu: firmy Energopomiar Sp. z o.o. oraz Antea Polska S.A.

(żms)/UM Gliwice

67 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze