W poniedziałek rano w dzielnicy Wilcze Gardło posadowiona została platforma pod nowe bocianie gniazdo. Stanęła ona na prywatnej posesji w rejonie ulicy Storczyków, nieopodal komina, na którego szczycie do tej pory ptaki te co roku wychowywały swoje potomstwo.
W wybranych lokalizacjach na terenie całego województwa trwają prace renowacyjne i montażowe bocianich gniazd zlecone przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach.
Bocian biały w Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową i wymaga ochrony czynnej. W przypadku bociana białego oznacza ona budowę platform gniazdowych oraz wykaszanie i wypas łąk, które stanowią miejsce żerowania bocianów.
Ptaki te chętnie zakładają gniazda w pobliżu siedzib ludzkich. Wykorzystują w tym celu dachy budynków, drzewa, kominy oraz słupy energetyczne. Przez wiele lat bociany wykorzystują te same gniazda, corocznie dokładając nowy materiał.
Przez to ich siedziby ważą kilkaset kilogramów, czasami nawet do kilku ton. To stwarza niebezpieczne sytuacje, zarówno dla ptaków, mogące doprowadzić do utraty lęgów, jak i dla ludzi.
– To gniazdo było już zbyt ciężkie aby mógł je utrzymać komin, na którym było posadowione. Bociany potrafią znosić materiał do budowy gniazda tak na prawdę przez cały okres, kiedy tutaj przylatują, czyli od wczesnej wiosny, w momencie kiedy już składają jaja, wychowują potem młode – to gniazdo jest przez cały czas nadbudowywane. Takie gniazdo może mieć wysokość do 2 metrów – mówi Mirosława Mierczyk-Sawicka, pełniąca obowiązki regionalnego dyrektora ochrony środowiska.
Dlatego konieczna jest weryfikacja gniazd zgłaszanych przez mieszkańców i samorządy oraz wykonanie niezbędnych prac renowacyjnych. Zakres prac w zależności od indywidualnych potrzeb obejmuje: montaż konstrukcji metalowo-drewnianych (platform) na drzewach i obiektach budowlanych lub montaż wolnostojących słupów z platformami.
W niektórych lokalizacjach wykonawca przycina również gałęzie drzew utrudniające dolot do gniazda. Ze starych gniazd usuwane są niebezpieczne dla ptaków elementy obce i nadmiar materiału, przez co gniazda stają się lżejsze.
W latach 2019-2020 na zlecenie RDOŚ odnowionych zostanie 12 gniazd, położonych na terenie gmin Kłobuck, Lipie, Koniecpol, Kochanowice, Tworóg, Ożarowice, Siewierz, Zabrze, Gliwice, Tychy, Czerwonka-Leszczyny i Jeleśnia. Prace w gliwickiej lokalizacji zostały już zakończone, kolejne mają być zrealizowane do końca listopada. II etap prac rozpocznie się jesienią 2020 roku i obejmie 4 gniazda bocianie. Całkowity koszt tych działań wynosi 74 tys. zł.
(żms)/mat. prasowe RDOŚ Katowice
fot., wid. ŁG/24gliwice.pl