Dwie osoby zgłosiły policji utratę pieniędzy z kart płatniczych. W jednym przypadku operacja miała miejsce w Luksemburgu, a w drugim właściciel stracił niemal 20 tysięcy złotych w niewyjaśniony sposób. Okazuje się, że sprawcy wielokrotnie dokonywali płatności sklonowaną kartą na stacji paliw na… Jamajce.
Policja alarmuje, że przestępczość skierowana przeciwko mieniu powoli przenosi się do cyberprzestrzeni.
– Niewielu zdaje sobie sprawę, że popularne przestępstwa, takie jak oszustwa na policjanta, bankowca, lekarza czy wnuka, także wywodzą się z cyberprzestrzeni. Cały proces, począwszy od planowania ataków, poprzez ustalanie numerów telefonicznych, aż po typowanie ofiar, odbywa się w sieci. Oznacza to, że przestępcy mogą atakować z dowolnego miejsca na ziemi – zaznacza podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice.
Wiele osób korzysta z płatności kartą w Internecie, wpisując przy tym w rubryki kod CVV i datę ważności karty. Takich płatności lepiej unikać.
– Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy wysyłasz pieniądze członkowi rodziny, czy dokonujesz płatności online na rzecz sprzedawcy, istnieją pewne procesy, których należy przestrzegać, aby Twoje pieniądze i tożsamość były bezpieczne. Kody CVV są istotną warstwą zabezpieczeń służącą do weryfikacji tożsamości podczas płatności online, są pewnym dodatkowym stopniem ochrony, na wypadek gdyby dane Twojej karty trafiły w niepowołane ręce – przypomina Słomski.
W związku z tym CVV jest równie ważny jak kod PIN, jest niezbędny przy dokonywaniu płatności online i wysyłaniu pieniędzy. – Jeśli dokonujesz zakupów online, rób to tylko na stronach z protokołem HTTPS (z widoczną kłódką w pasku adresu przeglądarki). Należy jednak pamiętać, że nawet i to nie daje 100 procent gwarancji, ponieważ fałszywe strony również mogą używać tego szyfrowania – radzi podinspektor.
Dobrą praktyką jest bieżące monitorowanie wszystkich kont bankowych i kart płatniczych. Jeśli zauważamy tam jakiekolwiek transakcje, których nie rozpoznajemy, najlepiej natychmiast poinformować o tym bank.
W przypadku międzynarodowych przelewów pieniężnych najlepszą alternatywą jest wysłanie pieniędzy bezpośrednio przelewem bankowym, co oznacza, że nie trzeba podawać danych karty. Warto też ustawić limity transakcji tak, by w razie czego przestępcy nie opróżnili całych zasobów konta.
(żms)/KMP Gliwice
fot. px