W środę wieczorem na niektórych gliwickich pomnikach pojawiły się maski ochronne.
– Powiedzieć, że mamy w Gliwicach zanieczyszczone powietrze, to nic nie powiedzieć. Jeżeli nic nie zrobimy, takie maski staną się wkrótce czymś zupełnie normalnym w Gliwicach – piszą pomysłodawcy nietypowej akcji, Stowarzyszenie OSOM Gliwice.
W maskach ochronnych czwartek przywitały m.in. lew stojący przy Willi Caro i rzeźby „Macierzyństwo” Stanisława Słodowego na skwerze Doncaster. Przed złym stanem powietrza ostrzega też gliwicki Neptun.
– ?Przyszłość Jest Tu? to hasło promocyjne naszego miasta. Niestety, także #SmogJestTu, a z nim nie będzie pięknej przyszłości. W okresie grzewczym praktycznie nie ma dnia, aby nie było przekroczenia norm pyłu zawieszonego, czasem nawet o kilkaset procent. Nie wolno bagatelizować tego problemu
– podkreślają.
Aktywiści OSOM nie są pierwszymi, którzy zwracają uwagę na jakość powietrza w Gliwicach. Właśnie zakończyła się zbiórka podpisów pod petycją mieszkańców o podjęcie działań w sprawie zanieczyszczonego powietrza w mieście. Pismo, które poparło ponad 750 osób w najbliższych dniach powinno trafić na prezydenckie biurko.
– To nie samorząd jest winien złej jakości powietrza, ale to samorząd jest odpowiedzialny za działania zmierzające do jego poprawy. Tylko samorząd ma środki i narzędzia by coś zrobić w tej sprawie. A do zrobienia jest wiele. Apelujemy o podjęcie konkretnych działań niezależnych do programów centralnych, działań, które przyniosą realną poprawę jakości powietrza w Gliwicach! – pisze OSOM.
Gliwice w rankingu Europejskiej Agencji Środowiska zajęły trzecie miejsce w kraju, a siódme w Europie pod względem najczęściej przekraczanej dobowej normy pyłu PM10 (125 razy w ciągu roku). Tylko w ostatnich tygodniach stężenie pyłów PM2,5 (uznawanych za najgroźniejsze) wielokrotnie przekroczone było o kilkaset procent (fatalne dane obejmują także pył PM10).
Jak czytamy w niedawnym raporcie Najwyższej Izby Kontroli, szacuje się, że w Polsce z powodu zanieczyszczonego powietrza rocznie umiera około 45 tysięcy osób.
(msz)
Pył zawieszony PM10 ? jest mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych zawierającą substancje toksyczne, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Pył przedostaje się do organizmu przede wszystkim przez drogi oddechowe lub pośrednio przez układ pokarmowy, kiedy spożywana jest skażona żywność. Grupą szczególnie narażoną na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego.
Pył zawieszony PM2,5 ? jest mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. W powietrzu może pozostawać przez wiele dni lub tygodni. Przenika do najgłębszych partii płuc, gdzie jest akumulowany, stanowiąc poważny czynnik chorobotwórczy, powoduje podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołując choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani.