W Szpitalu Miejskim nr 4 wdrożono nowy standard leczenia nowotworów. Rozszerzony zakres operacji

Urolodzy ze Szpitala Miejskiego nr 4 rozszerzyli zakres przeprowadzanych operacji robotycznych o cystoprostatektomię w raku pęcherza moczowego i tym samym skierowali możliwości nowoczesnej chirurgii do kolejnej grupy chorych.

 
Dzięki zastosowaniu rozwiązania małoinwazyjnego minimalizujemy zakres ran pooperacyjnych, skracamy czas rekonwalescencji, a dla pacjenta powrót do normalnego funkcjonowania staje się łatwiejszy – wyjaśnia dr n. med. Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

Taka operacja z wykorzystaniem możliwości chirurgii robotycznej stanowi nowy standard leczenia zmian nowotworowych w obrębie pęcherza moczowego.

Zabieg nie wymaga otwierania powłok brzusznych pacjenta, a jedynie wykonania małych nacięć. Procedura przeprowadzana jest ze zdecydowanie większą precyzją w porównaniu do metody klasycznej. Od 2023 roku gliwiccy urolodzy przeprowadzili już blisko trzysta operacji robotycznych.

Najczęstszym objawem raka pęcherza moczowego jest obecność krwi w moczu czyli krwiomocz, ale zdarza się również, że choroba rozwija się skrycie – podkreśla dr Kupilas.

Jak dodaje, u chorych mogą pojawiać się także trudności w oddawaniu moczu, ból, pieczenie, parcia naglące. Każdego roku w Polsce pojawia się około ośmiu tysięcy rozpoznań raka pęcherza moczowego.

(mat. Szpitala Miejskiego nr 4)
fot. Szpital Miejski nr 4

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze