Teren po dawnej cegielni w Ostropie ma zamienić się w nowoczesne osiedle mieszkaniowe. Choć do zakończenie budowy jeszcze daleka droga, do pierwszych lokali mieszkańcy wprowadzą się jeszcze w tym roku.
Osiedle „Stara Cegielnia” ma oferować 100 mieszkań o zróżnicowanym standardzie. To duża szansa dla miejsca, które opuszczone w ostatnich latach, kojarzyło się głównie z wypadkami na pobliskich gliniankach.
Odpowiedzialna za inwestycję spółka HS Nieruchomości kończy właśnie budowę pierwszych dwóch segmentów mieszkalnych.
– To najlepsza oferta dla osób, które cenią nieograniczone możliwości, jakie daje Śląsk: niespotykane piękno natury, loftowy design oraz czerpanie z tradycji i kultury – czytamy na stronie internetowej inwestycji.
Szczególną rolę na osiedlu, a zarazem jego punkt rozpoznawczy stanowić ma budynek dawnej cegielni wraz z widocznym z daleka ceglanym kominem.
– Budynek docelowo stanie się zapleczem komercyjnym osiedla tzn. miejscem na sklepik osiedlowy, fryzjera, kosmetyczkę, bistro i inne usługi. Dach cegielni zostanie zaadaptowany na restaurację z widokiem na jezioro – mówi Katarzyna Dębiak z HS Nieruchomości. – Chociaż otoczenie osiedla jest dobrze zaopatrzone w punkty gwarantujące wygodne życie, to możliwość posiadania takiego zaplecza blisko mieszkania będzie nieoceniona – dodaje.
Małe centrum usługowe to tylko jedno z planowanych przeznaczeń dla budynku. Sporą część przestrzeni zająć ma bowiem także Centrum Rehabilitacji Onkologicznej, które powstanie przy współpracy z jedną z fundacji. Prace w tym zakresie mają jednak ruszyć dopiero w 2020 roku. Na razie wewnątrz ceglanego obiektu hula wiatr i aż trudno wyobrazić sobie jego nową funkcję.
Na prezentowanych przez spółkę wizualizacjach uwagę zwraca też projekt mola wypuszczonego w głąb jednego ze zbiorników wodnych. Entuzjaści tego nietypowego rozwiązania muszą jednak obejść się smakiem.
– Wizualizacje są odważne, jednak proszę się nimi nie sugerować, ponieważ architekci dali upust swoim fantazjom. Zbudowanie takiego obiektu pochłonęłoby wiele funduszy i czasu, jednak miłośnikom widoków zapewniamy, że te z restauracji na dachu będą wystarczająco urokliwe – zapewnia Katarzyna Dębiak.
Zlokalizowany na terenie osiedla zbiornik wodny zostanie wykorzystany do pozyskiwania energii. Inwestor chce wybudować pompę ciepła, która będzie zapewniać ciepłą wodę dla całego osiedla.
– Niezależnie zbiornik pełni funkcje rekreacyjne, jednak na ten moment bez możliwości kąpieli – zaznacza Dębiak i podkreśla, że wypadki, do których dochodziło tu w przeszłości zdarzały się na drugim zbiorniku, który należy obecnie do miasta. – Zdarzenia te były raczej wynikiem brawury po alkoholu, a nie zagrożeniami płynącymi z samego zbiornika wodnego – dodaje.
W „Starej Cegielni” do dyspozycji mieszkańców będą lokale jednopoziomowe o wielkości 47 i 61 m2 oraz powstałe w wyniku modułowego łączenia mieszkania dwupoziomowe i segmenty jednorodzinne o powierzchni od 94 do 183 m2. Na osiedlu przewidziany jest także podziemny parking a kompleks będzie zamknięty dla osób z zewnątrz.
Michał Szewczyk