110 lokali mieszkalnych ma znaleźć się w nowym osiedlu mieszkaniowym, które powstanie wokół wieży ciśnień przy ul. Sobieskiego. Mieszkania mają znaleźć się także w wyremontowanym zabytku. Projekt otrzymał już pozwolenie na budowę.
To może być przełomowy moment w historii wieży ciśnień przy ul. Sobieskiego. 21 kwietnia 2022 roku gliwicki Wydział Architektury i Budownictwa wydał decyzję o pozwoleniu na budowę, która obejmuje powstanie osiedla mieszkaniowego wokół wieży, ale także modernizację samego zabytku.
Zgodnie z zatwierdzoną dokumentacją projektową powstać mają trzy budynki mieszkalne wielorodzinne oraz dwa budynki mieszkalno-usługowe wraz z garażem podziemnym. Łącznie zaprojektowano 110 lokali mieszkalnych i 5 lokali użytkowych z przeznaczeniem usługowo-handlowym. Garaże na 126 miejsc postojowych mają zostać połączone z wieżą podziemnym łącznikiem. Z dokumentacji projektowej wynika, że budynki będą miały 4 kondygnacje i barwę czarną, ciemnografitową i „drewnopodobną”.
CO POWSTANIE W WIEŻY?
W zabytku, właściciel, pyskowicka spółka GWC (powiązana z firmą Komsta Okna i Drzwi S.A.) zamierza zlokalizować 27 lokali mieszkalnych i 2 lokale przeznaczone na usługi handlu.
– Zaprojektowano również dach wieży, który nie jest zagospodarowany dla jakiejś dodatkowej funkcji, natomiast na siódmej kondygnacji nadziemnej wieży przewidziano dla mieszkań taras mieszczący się w obrysie budynku, na części jego obwodu
– informuje Tatiana Marcinów, Naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa w Urzędzie Miejskim w Gliwicach.
Na dachu wieży ma pojawić się konstrukcja ażurowa o ciemnografitowej barwie. W ramach inwestycji planowane są nasadzenia 35 drzew (m.in. buków zwyczajnych, platanów klonolistnych, grabów pospolitych czy dębów szypułkowych).
Zakończone w kwietniu postępowanie w sprawie wydania decyzji o pozwoleniu na budowę było drugim dotyczącym tej samej inwestycji. Przed rokiem urzędnicy odrzucili przedstawiony projekt ze względu na niezgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Projekt przebudowy i nadbudowy wieży ciśnień przygotowała pracownia NOVA PROJEKT Tomasz Korek z Katowic. Inwestor, spółka GWC na razie nie zabrała oficjalnego głosu w sprawie planowanej inwestycji. Data jej realizacji również nie jest znana.
OD AUTORA:
W długoletniej i trudnej historii ratowania zabytku przy ul. Sobieskiego, jeszcze nigdy nie było tak blisko przełomu. Cena za uratowanie zabytku będzie jednak wysoka, choć w warunkach oddania wieży w ręce wolnego rynku, trudno było spodziewać się innego rozwiązania.
Głównym problemem nie jest li tylko bezpośrednie sąsiedztwo wieży, bo bloki mieszkalne jeżeli zostaną dobrze wkomponowane mogą się obronić (i tak są o piętro niższe od tych prezentowanych przed laty w nieoficjalnych wizualizacjach). Osiedle na kilkaset nowych mieszkańców to przede wszystkim silna i trwała ingerencja w przestrzeń historycznego osiedla GAGFAH i placu Grunwaldzkiego (nowe apartamentowce powstaną też po drugiej stronie parku – przy ul. Kazimierza Wielkiego). Kameralny charakter całej dzielnicy powstającej niegdyś pod okiem Karla Schabika jest zagrożony.
Michał Szewczyk
Rys. Nova Projekt