Wady i zalety pracy górnika. Nie każdy nadaje się do wykonywania tego zawodu

W takich miastach jak Gliwice, trudno powiedzieć, że górnik jest zawodem mało popularnym.

Górnictwo wiąże się nie tylko z możliwością posiadania naprawdę dobrych i wysokich zarobków, z dodatkami oraz premiami, ale również z wykonywaniem ciekawego i dostarczającego adrenaliny zawodu, a także z prestiżem, jaki trudno znaleźć w wielu innych zawodach.

Ciężka, ale opłacalna praca

Jednak nie tylko dla prestiżu wielu młodych ludzi decyduje się na niebezpieczną pracę pod ziemią. W wielu przypadkach jest to tradycja – również w Gliwicach (https://www.gowork.pl/praca/gliwice;l) zawód górnika jest przekazywany z ojca na syna i jest dumą i chlubą całej rodziny.
Mimo coraz trudniejszej sytuacji górników, wciąż jest to jeden z najstabilniejszych zawodów, jednocześnie niemało płatnych. W przypadku górników trudne warunki pracy umożliwiają także przejście na wcześniejszą emeryturę. Mimo wszystko jednak, nie każdy nadaje się do wykonywania tego zawodu.

Więcej minusów niż plusów?

Trudno oszacować, czy ilość wad tego zawodu jest w stanie przeważyć na niekorzyść, jeśli faktycznie kocha się to zajęcie tak, jak kochają je wieloletni górnicy pracujący na „grubach”. Jest to praca dedykowana jedynie naprawdę silnym, sprawnym oraz w pełni zdrowym osobom, niepodatnym na choroby, których tutaj nie brakuje. Wśród najczęściej występujących należałoby wymienić takie choroby zawodowe jak pylica czy anemia, ujawniająca się czasem po wielu latach od zakończenia swojej pracy na kopalni.
Nierzadko również dochodzi do wypadków w miejscu pracy mimo zachowywania wszelkich możliwych środków ostrożności. Ogromnym zagrożeniem jest również wybuch metanu, który zdarza się od czasu do czasu, niosąc śmierć, mimo zamontowanych czujników wykrywających jego obecność w powietrzu.

Płaca za pracę

To część pracy górnika, o których krąży chyba największa liczba różnorodnych legend oraz bajek. Warto zacząć od oczywistego faktu, że – jak w każdym zawodzie, również tutaj – zarobki będą uzależnione głównie od posiadanego doświadczenia, rodzaju i czasu wykonywanej pracy oraz miejsca zatrudnienia.

Jeśli górnik dopiero zaczyna swoją życiową przygodę z kopalnią, może liczyć na około dwa i pół tysiąca złotych netto, jeśli będzie brał nadgodziny lub będzie pracował również w weekendy, jego pensja może wzrosnąć o kolejne tysiąc złotych. Jeśli jednak górnik ma naprawdę duże doświadczenie, ponieważ całe swoje życie przepracował w jednym zawodzie, jego zarobki mogą sięgać pięciu tysięcy złotych na rękę. Dodatkowo przysługują im również trzynastki oraz czternastki, czyli premiero pensji, a także rzeczowe profity, takie jak darmowy węgiel do opalenia domu.

(materiał partnera)