Kiermasz, spotkania autorskie, wystawa, warsztaty i animacje – a to wszystko w szczytnym celu. Przed nami dziewiąty już Skup Kultury, który odbędzie się w niedzielę, 18 czerwca, w godzinach 12:00–18:00 przy al. Przyjaźni.
Kupujesz, co chcesz, płacisz, ile chcesz – taka zasada obowiązuje na Skupie Kultury – imprezie, która od początku łączy wspieranie finansowe osób z niepełnosprawnościami i dobrą zabawę. Dary na kiermasz są przekazywane przez mieszkańców i wystawiane na sprzedaż – można kupić m.in. książki, płyty CD, kasety, winyle, filmy na DVD, gry na PC, gry komputerowe i planszowe czy puzzle. Zebrane pieniądze trafiają do osób niepełnosprawnych – podopiecznych Stowarzyszenia Cała Naprzód, które jest organizatorem akcji.
Podczas tegorocznej edycji wsparcie popłynie do Kacpra Juszyńskiego. Warto być hojnym i za wyszukane na stoiskach rzeczy wrzucić do puszki coś od serca.
Największemu charytatywnemu kiermaszowi na Śląsku towarzyszyć będą warsztaty, animacje oraz spotkania autorskie. Przy al. Przyjaźni w godzinach 12:00–16:00 będzie można stworzyć własne świece sojowe, a w godzinach 12:00–18:00 makramowe breloczki, listki czy kwietniki.
W Ruinach Teatru Victoria z czytelnikami spotkają się Sylwia Chutnik – pisarka, kulturoznawczyni, działaczka społeczna, wykładowczyni i promotorka czytelnictwa (godzina 14:00) oraz Jakub Ćwiek – autor przeszło trzydziestu książek, w tym bestsellerowych cyklów fantastycznych „Kłamca i Chłopcy”, serii „Drelich” i serialu kryminalnego „Niech to usłyszą”, stworzonego wraz z Wojciechem Chmielarzem (godzina 16:00).
W czasie imprezy podziwiać będzie można też wystawę plakatów autorstwa Moniki Starowicz, Joanny Ambroz, Marka Moskala oraz Artura Szczyrbowskiego.
Wielbiciele przygód będą mogli wziąć udział w sesji RPG (liczba miejsc ograniczona), a najmłodszych do wspólnej zabawy zaprosi Psotka Chichotka. Zaplanowano: malowanie twarzy, modelowanie balonów, bańki mydlane, zabawy i konkursy z nagrodami, a także koło fortuny. Tego dnia nikt nie będzie się nudził.
Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Cała Naprzód przy wsparciu Centrum Kultury Victoria. Więcej informacji można znaleźć na calanaprzod.org i ckvictoria.pl.
(żms)/UM Gliwice
fot. materiały organizatora