Warsztaty, wystawa i atrakcyjne upominki. W Dzień Matki wpadnij do centrum handlowego Forum

Wystawa historycznych opakowań i reklam kremu NIVEA, kreatywne warsztaty kosmetyczne, pomadkowe i plastyczne oraz wiele niespodzianek i prezentów – tak będzie obchodzone w CH Forum w Gliwicach jedno z najpiękniejszych świąt, czyli Dzień Matki.

 
Wszystko zacznie się już w piątek, 26 maja o 16:00, i będzie trwało też kolejny dzień, w sobotę, do 18:00.

Z okazji Dnia Matki w Centrum Handlowym FORUM w piątek, 26 maja, mamy wraz z dziećmi, będą mogły wziąć udział w kreatywnych warsztatach kremowo-pomadkowych. Pierwsze warsztaty odbędą się o 16:00, a drugie o 17:30. W sobotę natomiast od 12:00, co dwie godziny, można zapisywać się zarówno na warsztaty kremowo-pomadkowe jak i plastyczne. Podczas trwania warsztatów uczestnicy zapoznają się z historią produkcji kremów NIVEA oraz z postacią jego współtwórcy – Oskara Troplowitza.


Ten urodzony w Gliwicach farmaceuta założył swoją firmę w Hamburgu, ale nigdy nie zapomniał o rodzinnym mieście. Gdy dorobił się fortuny ufundował Gliwicom pomnik – alegorię górnośląskiego przemysłu, przedstawiający robotnika z młotem.

W tym roku obchodzimy 160-lecie urodzin sławnego gliwiczanina, Oskara Troplowitza. Dzień Matki jest idealnym momentem, by przybliżyć postać i działalność współtwórcy jednego z najsłynniejszych na świecie kremów używanych przecież przez wiele pokoleń. Z tego powodu już 22 maja otwieramy wystawę nivealiów – opakowań i wycinków prasowych obrazujących obecność tej marki w naszych domach. Zostanie u nas do 2 czerwca – mówi Alicja Suchańska-Królica, menadżer ds. administracji i marketingu w CH Forum.

Oscar Troplowitz praktykował i pracował w aptece swojego wuja, Gustawa Mankiewicza, w Poznaniu i Wrocławiu. Karierę przedsiębiorcy kosmetycznego realizował w Hamburgu, gdzie stworzył potężną i nowoczesną firmę Beiersdorf, która już na początku XX wieku była obecna w 29 krajach na 4 kontynentach. Opracował m.in. pierwszy, biały, samoprzylepny plaster (1901 r.). Stworzona przez niego pasta do zębów (1905 r.) zastąpiła stosowany wcześniej proszek do ich mycia. Produkował również mydło „Nivea” (1906). Powstanie kremu NIVEA, który dzisiaj znają niemal wszyscy, datowane jest na 1911 r. Oskar Troplowitz odkupił od chemika dr Isaaca Lifschütza patent na uzyskiwanie eucerytu – doskonałego emulgatora, umożliwiającego produkcję stabilnej emulsji tłuszcz-woda, i w ten sposób wprowadził na rynek śnieżnobiały krem. Dokonał tego wraz z dermatologiem, prof. Paulem Gersonem Unną. Wystawa historycznych opakowań kremów NIVEA oraz reklam pojawiających się w minionym wieku w prasie zostanie otwarta w poniedziałek, 22 maja i będzie udostępniona dla zwiedzających do 2 czerwca.

Przygotował ją kolekcjoner nivealiów Wojciech Mszyca, który od lat zbiera opakowania po słynnym kremie oraz wycinki reklam kosmetyków ze starych publikacji prasowych.

Jest emerytowanym redaktorem śląskich gazet, między innymi Panoramy Śląskiej, tygodnika Tak i Nie oraz Dziennika Zachodniego.

– Dla mnie każdy przedmiot codziennego użytku, nawet najdorodniejszy, kryje w sobie historię i to pisaną przez duże „H”. Te opakowania są takimi właśnie świadkami, opowiadającymi historię powstawania jednego z najsłynniejszych na świecie kosmetyków. Kiedy trzymam w ręku moje najstarsze pudełko kremu NIVEA, z 1926 r., to czuję, że odkrywam pewną tajemnice. Wspaniale jest móc pokazać swoje hobby podczas wystawy w Gliwicach, w rodzinnym mieście Oskara Troplowitza – mówi Wojciech Mszyca.

W kolekcji Wojciecha Mszycy znajdują się nawet przedwojenne opakowania kremu NIVEA. Na podstawie eksponatów będzie można prześledzić, jak rozwijała się marka i jakie rozwiązania z bardzo nowoczesnej jak początki XX wieku promocji produktu NIVEA utrzymała do dziś. Na wystawie pojawi się około 160 eksponatów.

Taki Dzień Matki nie mógłby się odbyć bez prezentów od marki NIVEA, która została partnerem wydarzenia. Zarówno za zakupy zrobione w piątek jak i w sobotę, 26 i 27 maja, można będzie odebrać zestawy składające się z trzech kosmetyków NIVEA.

Każda osoba, która zarejestruje maksymalnie dwa paragony na wspólną kwotę 200 zł może odebrać taki prezent. Dodatkowo każdy, kto w sobotę, 27 maja, pojawi się w CH Forum ubrany na niebiesko, otrzyma również kosmetyczną niespodziankę.

Wystawa oraz udział w warsztatach są bezpłatne. Na warsztaty plastyczne nie trzeba się zapisywać, ale na pomadkowe i kosmetyczne trzeba się zarejestrować w stacjonarnym punkcie informacyjnym (poziom 0) lub dzwoniąc: 32 335 73 00. Liczba miejsc ograniczona, dlatego warto się pospieszyć.

W Dzień Matki nie może Was zabraknąć w CH FORUM!

materiał partnera