Ma 30 metrów wysokości, 52 metry szerokości i waży aż 200 kilogramów. Ogromna, biało-czerwona flaga, którą znamy już z poprzedniego EURO, tym razem jedzie do Marsylii na EURO 2016!
W niedzielę firma Opinion Strefa Druku z Gliwic otrzymała zgodę UEFA na obecność flagi na stadionie podczas czwartkowego meczu reprezentacji Polski. Flaga wyruszy do Francji we wtorek.
Historia powstania flagi
Pomysł i inicjatywa wyszły od red. Tomasza Zimocha (Polskie Radio), który po meczu Polska-Rosja, w trakcie którego rosyjscy kibice rozpostarli gigantyczną flagę, zaapelował o uszycie dużej polskiej flagi na mecze EURO2012. W tak krótkim czasie nie było jednak możliwe uszycie flagi przez zwykłą szwalnię (krótki termin i brak atestowanego materiału).
Pomysł wsparł organizacyjnie Pan Aleksander Goldschneider współwłaściciel, członek zarządu firmy Sico Polska, który skoordynował działania i zaprosił do współpracy gliwicką drukarnię wielkoformatową OPINION Strefa Druku, która w ekspresowym tempie 48 godzin wyprodukowała flagę.
Flaga po raz pierwszy pojawiła się na stadionie we Wrocławiu 16 czerwca 2012 roku, w czasie meczu Polska ? Czechy. Przysłoniła wtedy cały sektor zajmowany przez polskich kibiców robiąc na wszystkich ogromne wrażenie. Jednak już jej wydruk wzbudził nie małe emocje ? flaga znalazła się na czołówkach gazet oraz w najważniejszych serwisach informacyjnych nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Firmę odwiedzały liczne redakcje, które na żywo relacjonowały druk flagi, a później także jej transport i rozkładanie.
Po odpadnięciu naszej reprezentacji z rozgrywek, flaga pojawiła się na arenach Euro raz jeszcze ? 28 czerwca 2012 roku, w czasie półfinałowego meczu Niemcy ? Włochy, zaprezentowana została ponownie razem z błyskawicznie wydrukowanym, liczącym 150 m2 banerem. To odpowiedź na kolejną inicjatywę red. Zimocha, który w ten symboliczny sposób chciał w imieniu polskich kibiców podziękować wszystkim gościom przybyłym do Polski na rozgrywane w naszym kraju mecze Euro.
Drugie życie ?sektorówki?
Sektorówka zyskała ogromny rozgłos i stała się ?narodową dumą?. Fundatorzy flagi zaproszeni zostali do Pałacu Prezydenckiego, gdzie w czasie specjalnego spotkania przekazali Prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu i Premierowi Donaldowi Tuskowi specjalne miniatury flagi wraz z banerem. Oryginały były już w tym czasie przygotowane do kolejnej prezentacji ? tym razem na mecie 69 wyścigu Tour de Pologne, który miał miejsce 16 lipca 2012 w Krakowie. Flaga, rozpostarta na krakowskich Błoniach, witała kolarzy wjeżdżających na ostatnią pętlę i przypominała sportowcom o historii rdzennie polskiego wyścigu.
[perfectpullquote align=”right” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Sektorówka zyskała ogromny rozgłos i stała się ?narodową dumą?.[/perfectpullquote]
Wszyscy zaangażowani w sprawę flagi i zgromadzeni na stronie www.facebook.com/niesiemyflage nieustannie debatowali nad tym, jakie będą jej dalsze losy. Wychodząc naprzeciw ich pytaniom, dysponenci flagi postanowili zaangażować fanów w tę decyzję ? na wspomnianym fanpage?u zorganizowany został konkurs na dalsze losy flagi. W ciągu tygodnia każdy mógł zgłosić swój pomysł, a następnie głosować na wytypowane przez Opinion Strefa Druku, Sico Polska i red. Zimocha pomysły finałowe. Wśród głosujących zdecydowaną przewagą głosów wygrała propozycja rozpostarcia jej w czasie organizowanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy Przystanku Woodstock.
Dlatego też dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Jurka Owsiaka 2 sierpnia 2012 roku flaga rozłożona została ponad głowami woodstockowiczów, w obecności Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego oraz Prezydenta Niemiec Joachima Gaucka, a 4 sierpnia, w czasie zamknięcia festiwalu, powiewała również w czasie koncertu szwedzkiej grupy Sabaton podczas wykonywania utworu ?Uprising? traktującego o Powstaniu Warszawskim. Łzy, duma i wzruszenie młodych ludzi na Przystanku były dla nas bezcenne.
Od 2012 roku flaga sektorowa brała udział w wielu wydarzeniach ? zawsze tam, gdzie zgodnie z intencją fundatorów i pomysłodawców – pozytywne emocje i dobry duch był obecny. W tym czasie flaga pokonała ponad 8000 kilometrów będąc świadkiem słynnego meczu ?na wodzie? na stadionie narodowym, Igrzysk Polonijnych w Kielcach, czy też odwiedzając Monte Casino.
Flaga na EURO 2016
21 czerwca 2016 flaga zawisła na katowickim Spodku podczas meczu Polska – Ukraina, a w najbliższy czwartek towarzyszyć będzie naszej reprezentacji w meczu z Portugalią w Marsylii.
Fundatorami flagi są firmy:
Sico Polska Sp. z o.o. z Warszawy (www.sico.pl)
OPINION Strefa Druku Sp. z o.o. z Gliwic (www.opinion-printing.pl)
Dane techniczne flagi:
wysokość: 30 m; szerokość: 52 m; powierzchnia: 1560 m2; waga ok. 200 kg; ponad 2 km szwów; materiał: tkanina poliestrowa o gramaturze 117g/m2, przeznaczona do produkcji flag, posiada atest niepalności wymagany przez UEFA.
Flaga (jej czerwona część) została wydrukowana U w formie 17 pasów (tzw. brytów), a następnie zszyta z częścią białą, która również składa się 17 uprzednio zszytych pasów.
Fot. PTWP, Opinion Strefa Druku,