Na terenie Centrum Przesiadkowego trwają prace związane z remontem wieży ciśnień. Od kiedy wokół obiektu przy ul. Kolberga pojawiło się rusztowanie, mieszkańców niezmiennie ciekawi, co tam się dzieje. Sprawdziliśmy to odwiedzając plac budowy z kamerą.
– Na tą chwilę została wykonana izolacja fundamentów oraz prace związane z piaskowaniem konstrukcji betonowej, tak więc oczyszczono wszystkie luźne elementy i fragmenty tynku. W najbliższym czasie będziemy przystępować do prac związanych z wykonaniem, po pierwsze wzmocnienia konstrukcji tej wieży. Ze względu na liczne zarysowania zostanie ona wzmocniona, zarówno poprzez iniekcje za pomocą specjalnych żywic, jak również taśmy węglowe, którymi zostanie opasana, no i na tym zostanie wykonany tynk renowacyjny w kolorze beżowym, tak jak to było oryginalnie – mówi nam Łukasz Pasak, zastępca kierownika kontraktu w Mostostalu Zabrze GPBP.
Żelbetowa wieża wodna została wzniesiona w 1911 roku według projektu braci Huber z Wrocławia, specjalizujących się w rozwiązaniach architektonicznych z wykorzystaniem żelbetu. Jej zadaniem było zaopatrywanie w wodę całego kompleksu dworcowego oraz instalacji zasilających parowozy składów kolejowych przejeżdżających przez Gliwice.
Nieczynny od wielu dekad obiekt wyróżniają: nowatorska konstrukcja i nowoczesny kształt nawiązujący do metalowych cystern typu Intze I, historyzujące detale architektoniczne (takie jak portal o formach klasycyzujących) biegnące przez całą wysokość budowli lizeny, opaski akcentujące trzon wieży i głowica kryjąca zbiornik.
Budowla uchodzi za jeden z bardziej efektownych przykładów rozwoju myśli technicznej i infrastruktury kolejowej początków minionego stulecia.
Remont wieży wodnej, ujęty w ramach zadania „Zachodnia Brama Metropolii Silesia – Centrum Przesiadkowe w Gliwicach – roboty budowlane”, potrwa około roku i został uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Katowicach. Prace przy ponad stuletnim obiekcie, prowadzone według wytycznych Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, powinny się zakończyć w pierwszym kwartale 2022 roku.
Docelowe przeznaczenie wieży nie jest jeszcze określone. Obiekt powinien być gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku. Łączny koszt remontu wieży (ujętego w ramach prac przy budowie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach, na które pozyskano 129,5 mln zł ze środków unijnych) to ok. 2,9 mln zł.
(żms)/UM Gliwice
fot., wid. ŁG/24gliwice.pl