Winiety zamiast autostradowych bramek? Rząd potwierdza taką możliwość

Jak poinformował we wtorek „Dziennik Gazeta Prawna”, resort infrastruktury rozważa scenariusz, w którym po 2018 r. kierowcy korzystający z płatnych dróg będą używać winiet.

To rozwiązanie, które do tej pory w oficjalnych komunikatach pojawiało się rzadko, ustępując elektronicznemu systemowi poboru opłat typu viaTOLL.

? Tego też nie możemy wykluczyć ? mówi „DGP” o winietach wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit. ? Przykładowo system węgierski w pewnym stopniu opiera się na wykupowanych przez kierowców czasowych winietach. Trzeba pamiętać, że tam, gdzie są winiety, pojawia się podstawowy dylemat, jak zapewnić szczelność systemu ? dodaje.

Zmiany możliwe są dopiero za ponad dwa lata.

W listopadzie 2018 roku wygasa kontrakt obecnemu operatorowi systemu – firmie Kapsch, która kilka tygodni temu przekazała gliwickim urzędnikom 10 tysięcy urządzeń viaAUTO. Zwracano wówczas uwagę, że współpraca z miastem to dla operatora systemu nie tylko dobra wola, ale też szansa na zwiększenie liczby użytkowników systemu, a tym samym mocniejsza karta przetargowa w przypadku przyszłych negocjacji z rządem.

„DGP” zaznacza, że orędownikami rozwiązania z winietami raczej nie będą prywatni koncesjonariusze autostrad. W Polsce jest ich aż trzech (Stalexport Autostrada Małopolska, Gdańsk Transport Company i Autostrada Wielkopolska). Winiety zrodziłyby też potrzebę znalezienia nowego rozwiązania dla przejazdu gliwiczan tzw. autostradową obwodnicą Gliwic (obecnie darmowy bilet).
(msz)

W Europie, pobór opłat za przejazd autostradami rozwiązany jest na wiele sposobów. Oprócz tradycyjnych bramek (poza Polską m.in. Włochy, Francja, Chorwacja), popularny jest system winietek (np. Austria, Czechy), czyli samoprzylepnych naklejek wykupowanych na pewien okres czasu i umieszczanych na przedniej szybie samochodu. Istnieją też e-winietki (Węgry, Rumunia, Słowacja). Przy ich zakupie należy podać numer rejestracyjny samochodu, który wprowadzany jest bezpośrednio do systemu komputerowego. Kierowca musi zachować potwierdzenie zakupu takiej winietki. W niektórych krajach (np. w Belgii, Estonii, Holandii, Niemczech) przejazd autostradami jest darmowy.