Wiele kobiet, szczególnie te, które są w stałych związkach, ma problem z pomysłem na prezent dla swojej drugiej połówki. W ciągu kilku lat znajomości zdążyły już one bowiem podarować mężczyźnie zarówno jego ulubione perfumy, płytę CD, książkę czy koszulę.
Co w takim wypadku warto kupić ukochanemu na kolejne urodziny czy Święta Bożego Narodzenia?
Świetną alternatywą dla klasycznych podarunków jest skorzystanie z Katalogu Marzeń zawierającego najróżniejsze aktywności – od jazdy gokartami po kurs baristy. Bardzo ciekawie prezentuje się również wizyta na strzelnicy, która daje możliwość wypróbowania najróżniejszych rodzajów broni. Na strzelnicy w Katowicach strzela się między innymi z Glocka 17, P-83 czy Baikala 442. Więcej informacji na temat tego oryginalnego prezentu dla niego znaleźć można tutaj: https://katalogmarzen.pl/pl/o/Poznaj-strzelanie/Katowice.
Jak wygląda pierwsza wizyta na strzelnicy?
Odwiedziny w tego typu miejscu nie wymagają specjalistycznego przygotowania. Należy jedynie pamiętać o założeniu ubrań wygodnych i nie krępujących ruchów. Podczas rezerwacji toru podajemy nie tylko nasze nazwisko, lecz również informację odnośnie tego, czy posiadamy własną broń i naboje, czy korzystać będziemy z asortymentu dostępnego na strzelnicy.
Po przybyciu na miejsce wpisujemy się do księgi gości, potwierdzamy odbiór broni oraz nabojów i okazujemy dowód osobisty. W ten właśnie sposób strzelnice zabezpieczają się przed kradzieżą broni lub amunicji. Kolejnym etapem jest udanie się na tor, przy którym czekać będzie na nas instruktor strzelectwa. Następnie dostajemy od niego tarczę oraz słuchawki i rozpoczynamy szkolenie. W jego trakcie dowiemy się w jakie są podstawy bezpiecznego strzelania i obchodzenia się z bronią oraz w jaki sposób należy montować tarczę, celować, zmieniać i załadowywać magazynek.
Jak uzyskać pozwolenie na broń do celów sportowych?
Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że pomysł na prezent, jakim jest wizyta na strzelnicy przypadnie naszej drugiej połówce na tyle, że po jakimś czasie będzie chciała się ona ubiegać o uzyskanie pozwolenia na broń do celów sportowych. Przygodę tą warto rozpocząć od zostania członkiem klubu strzeleckiego. Poza złożeniem stosownego wniosku, placówka tego typu wymagać może również stażu kandydackiego, czyli określonej liczby wizyt czy ilości strzałów oddanych pod okiem instruktora.
Pozwolenie na broń wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej, przez właściwy organ policji, w której określa się cel, w jakim zostało ono wydane oraz ilość egzemplarzy broni. O tym, z jakiego rodzaju broni chcemy korzystać, warto zdecydować przed rozpoczęciem starań o uzyskanie patentu. W związku z tym, dobrym pomysłem będzie kilka dodatkowych wizyt na strzelnicy pod okiem instruktora, w trakcie których poznamy wady oraz zalety każdej z nich. Oczywiście, po zdecydowaniu się na jeden rodzaj broni, istnieje możliwość poszerzenia patentu o kolejne w przyszłości.
By zdobyć patent strzelecki, należy zdać specjalny egzamin. Warunkiem podejścia do niego jest posiadanie poprawnie wypełnionego wniosku z ważnym orzeczeniem lekarza medycyny sportowej i dowodem uiszczenia opłaty za egzamin. Na tym etapie niezbędne będzie uzyskanie pieczątki oraz podpisu kierownika, który w imieniu klubu strzeleckiego oświadczy, że jesteśmy przeszkoleni z zasad posługiwania się bronią, obowiązujących przepisów oraz regulaminu.
Egzamin na patent strzelecki składa się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. Pierwsza z nich składa się z 10 pytań i aby ją zdać, należy odpowiedzieć poprawnie na wszystkie. W większości przypadków, najtrudniejszym etapem drugiej części jest egzamin z broni gładkolufowej, podczas której należy zestrzelić trzy z pięciu rzutek.
Egzaminy na pistolet oraz karabin są stosunkowo proste, a do uzyskania pozytywnej oceny konieczne jest tu uzyskanie satysfakcjonującego skupienia na tarczy oraz zaprezentowanie poprawnej i bezpiecznej techniki posługiwania się bronią podczas wykonywania poleceń egzaminatora. Należy załadować broń, przyjąć odpowiednią pozycję, oddać 5 strzałów, rozładować ją, sprawdzić, a następnie położyć na stół.
Kolejnym krokiem będzie posiadanie licencji polskiego związku sportowego, która jest dokumentem uprawniającym do udziału w zawodach, a w którego posiadaniu stajemy się na wniosek złożony niedługo po utrzymaniu patentu strzeleckiego. Licencja ważna jest przez okres jednego roku kalendarzowego. By ją odnowić, niezbędny będzie start w co najmniej 4 zawodach w roku z konkurencji prowadzącej i w co najmniej dwóch konkurencjach na każdy następny rodzaj broni. Jeżeli posiadamy pełen pakiet strzelecki, w roku udział wziąć musimy łącznie w 8 zawodach.
Ubiegając się o broń sportową musimy udowodnić, że nie stanowimy zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego i przedstawić ważną przyczynę posiadania broni. Gdy posiadamy już wszystkie opisane powyżej kwalifikacje uprawniające do czynnego uprawiania sportu strzeleckiego, niezbędne będzie wykonanie badań psychologicznych i psychiatrycznych. Kolejnym istotnym elementem jest zaświadczenie o niekaralności wystawiane przez Krajowy Rejestr Karny, o które wnioskuje Wydział Postępowań Administracyjnych.