Marzenie o mieszkaniu jest jednym z ważniejszych elementów wchodzenia w dorosłość. Przede wszystkim daje poczucie niezależności i w wielu sytuacjach pozwala również dostosować miejsce zamieszkania do pracy czy też swoich zainteresowań.
Takie metaforyczne oderwanie się od rodziców jest również często związane z założeniem własnej rodziny. Dla większości Polaków decyzja o zakupie domu czy mieszkania jest związana z poszukiwaniem kredytu hipotecznego.
1. Pieniądze na mieszkanie
2. Sprawdź kredyt
3. Na co zwrócić uwagę?
4. Zabezpieczenia kredytu
Pieniądze na mieszkanie
Ci wszyscy, którzy zdecydowali się na kredyt mieszkaniowy, doskonale wiedzą, że cała procedura, konieczność spełniania szeregu różnych formalności oraz bardzo różnorodne oferty banków mogą przyprawić o ból głowy. Dlatego właśnie warto bardzo dokładnie przeanalizować rynek, sprawdzić dostępne rankingi kredytów hipotecznych oraz zapoznać się ze szczegółowymi warunkami. To istotne, ponieważ będziemy pożyczać w większości przypadków duże pieniądze, które będziemy spłacać przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Jak widać, to będzie bardzo duże obciążenie dla domowego budżetu. Dlatego właśnie warto szukać jak najlepszych warunków.
Sprawdź kredyt
Jednym z najczęściej wykorzystywanych przez klientów narzędzi są kalkulatory kredytowe. Przede wszystkim pozwalają one ocenić zdolność kredytową oraz pokazują, ile będzie wynosić miesięczna rata a w efekcie, jaki jest całkowity koszt kredytu. To oczywiście będą informacje bardzo orientacyjne, bo każdy z banków ma swoją politykę zarówno w zakresie wymaganej zdolności kredytowej, jak i zabezpieczeń. Z pewnością informacje, jakie pokaże nam kalkulator kredytowy, umożliwią nam wstępne oszacowanie, czy w ogóle stać nas na kredyt hipoteczny, a tym samym na nowe mieszkanie. Poza tym mogą również być ciekawym porównaniem różnych ofert bankowych. Bardzo szybko można się przekonać, jak ogromne różnice są pomiędzy konkretnymi propozycjami, a przecież konsekwencje podpisanej umowy będziemy ponosić przez lata.
Na co zwrócić uwagę?
Kredyt hipoteczny to nie tylko spłata zaciągniętych zobowiązań, ale również wysokość odsetek, prowizji, dodatkowych opłat i ubezpieczeń czy na przykład wymóg wykupienia ubezpieczeń. Nie da się więc szybko ocenić różnych propozycji bankowych, bo są one zależne od bardzo wielu czynników. Oczywiście najważniejszym z nich będzie Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, zwana w skrócie RRSO. To na tej podstawie jest określone oprocentowanie kredytu hipotecznego. Poza tym przy szacowaniu zdolności kredytowej czy też ustalaniu prowizji bank często będzie brać również pod uwagę wysokość wkładu własnego. Choć w pewnym zakresie taki wymóg jest już określany odgórnie, to warto pamiętać, że im więcej pieniędzy włożymy w swoje mieszkanie, tym atrakcyjniejsza będzie propozycja samego banku.
Zabezpieczenia kredytu
Oczywiście najważniejszym zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka założona na dom czy mieszkanie. Bank będzie wymagał również cesji ubezpieczenia nieruchomości. Warto przy tym zauważyć, że kredyty hipoteczne w większości przypadków są regularnie spłacane i jest to najbardziej stabilny rynek w sektorze bankowym. Z drugiej strony skrupulatnie sprawdzana jest zdolność kredytowa, a ilość rat i ich specyfika są uzależnione i od naszych potrzeb oraz możliwości, i od kalkulacji banku. Warto oczywiście poszukiwania najlepszego kredytu zacząć od banku, w którym mamy rachunek. Jako stali klienci z wiarygodną historią możemy zazwyczaj liczyć na zdecydowanie lepsze warunki kredytowe niż na przykład osoby z zewnątrz. Z analitykami bankowymi można również negocjować. I dlatego właśnie po tym, jak zapoznamy się z rankingami i zrobimy wstępne rozeznanie w ofertach banków, warto porozmawiać z doradcami w placówce, bo to ludzie a nie komputer przyznają nam pieniądze.
(materiał partnera)