Wybrano miejskiego urbanistę. „Gliwice miastem zielonym, oferującym wielkie możliwości”

fot. archiwum 24gliwice

Agata Twardoch została wybrana na stanowisko miejskiego urbanisty w gliwickim magistracie. To architektka i urbanistka związana z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej, a także firmą 44STO, która w przeszłości zaprojektowała rewitalizację parku Chopina i aranżację skweru Europejskiego (nad tunelem DTŚ).

 
Od 1 września Twardoch będzie jednocześnie naczelnikiem Biura Urbanisty Miasta – nowej jednostki w Urzędzie Miejskim.

44-letnia Agata Twardoch jest profesorką Politechniki Śląskiej. Naukowo zajmuje się dostępnym budownictwem mieszkaniowym i alternatywnymi formami zamieszkania. Prowadzi badania naukowe, otwarte wykłady popularyzatorskie i warsztaty projektowe. Pisze do czasopism branżowych. Jest propagatorką ogólnopolskiej debaty na temat rozwiązań w polityce mieszkaniowej, rzetelnie wdrażającej prawo do mieszkania. Wyniki swojej pracy podsumowała w monografii „System do mieszkania” (2019), w której szczególne miejsce poświęciła alternatywnym modelom zamieszkania, takim jak kooperatywy mieszkaniowe i cohousing. Przed dwoma laty stała się w Polsce twarzą ruchu na rzecz docenienia osiągnięć kobiet pracujących w branży projektowej. Opublikowała wówczas książkę „Architektki. Czy kobiety zaprojektują lepsze miasto”, zawierającą 15 wywiadów z wybitnymi polskimi architektkami i urbanistkami.

Chciałabym sprawić, by Gliwice były bardziej przyjaznym miastem, zielonym, ciekawym, oferującym wielkie możliwości. Biorąc pod uwagę historię miasta i jego dotychczasowy rozwój, są to moim zdaniem plany do zrealizowania

– komentuje Agata Twardoch.

Do głównych zadań szefowej Biura Urbanisty Miasta będzie należało: ustalanie polityki miasta i wyznaczanie celów w zakresie rozwoju przestrzennego oraz urbanistyczno-architektonicznego Gliwic, poszukiwanie i tworzenie innowacyjnych rozwiązań oraz narzędzi umożliwiających kreowanie i dokonywanie przekształceń przestrzeni publicznej, realizowanie zadań dotyczących promocji, edukacji w zakresie rozwoju przestrzennego oraz urbanistyczno-architektonicznego miasta, inicjowanie konsultacji społecznych w zakresie rozwoju przestrzennego oraz urbanistyczno-architektonicznego miasta, a także przygotowywanie i prowadzenie konkursów architektonicznych i urbanistyczno-architektonicznych, wreszcie – opiniowanie przedsięwzięć oraz podejmowanie współpracy w zakresie rozwoju przestrzennego oraz urbanistyczno-architektonicznego miasta.

Zobacz też: Agata Twardoch o modernizacji ul. Zwycięstwa w programie „Pod Prasą’ w studiu 24gliwice. Nagranie archiwalne z 2018 roku.

(żms)/UM Gliwice(kik)
fot. UM Gliwice

31 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze