W Lesie Łąbędzkim od dłuższego czasu trwa wycinka drzew prowadzona przez właściciela tego terenu, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Sygnały w tej sprawie docierają do naszej redakcji od Czytelników zaniepokojonych skalą wycinki.
– W Lesie Łabędzkim Lasy Państwowe dokonały masowej wycinki drzew. To nic, że jest to zgodne z prawem. Ten las to zielone płuca Gliwic. Tam, gdzie rosły okazałe drzewa pozostało zaorane pole – pisze pan Jan.
Sprawą zainteresował się również magistrat. W imieniu mieszkańców o wyjaśnienie powodów tej akcji wystąpił prezydent Gliwic.
– 17 marca nadeszła odpowiedź z Nadleśnictwa Brynek, z którego wynika, że wycinka dotyczy starych drzew i jest zgodna z Planem Urządzenia Lasu pod nowe nasadzenia. Nadleśnictwo zapewniło jednocześnie, że prace powinny zakończyć się wiosną i wtedy też zostaną naprawione zniszczenia w śladzie ścieżek leśnych – informuje Agnieszka Setnik, naczelnik Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach.
Poniżej zamieszczamy pełną treść odpowiedzi Nadleśnictwa Brynek:
„Nadleśnictwo Brynek w odpowiedzi na pismo z dnia 02.03.2020 r. informuje, że zakres oraz intensywność prowadzonych cięć na terenie tzw. Lasu łabędzkiego wynika z aktualnie obowiązującego Planu Urządzania Lasu sporządzonego dla Nadleśnictwa Brynek na lata 2020–2021. Przytoczony dokument został zatwierdzony do stosowania decyzją Ministra Środowiska z dnia 07.09.2012 r.
Obecnie prowadzone prace na w/w terenie mają na celu usunięcie starych (przeszłorębnych) drzewostanów brzozowo-sosnowych i zastąpienie ich młodym pokoleniem dębowo-bukowym. Wymaga to prowadzenia cięć w formie gniazdowej i przerębowej, których zadaniem jest przygotowanie miejsca do posadzenia nowego docelowego pokolenia lasu oraz odsłonięcia istniejących, wartościowych pod względem hodowlanym podrostów. Dalsze prace związane z procesem przygotowania gleby do sadzenia oraz właściwym sadzeniem docelowych gatunków drzew mających w przyszłości tworzyć dojrzały drzewostan powinny zakończyć się zgodnie z planem wiosną br.
Odnosząc się do tematu tzw. leśnych duktów, pragniemy wskazać, że są to drogi technologiczne służące w pierwszej kolejności do realizacji wszelkich zadań gospodarczych i ochronnych ciążących na nadleśnictwie. Uszkodzenia dróg leśnych powstałe w wyniku wywozu drewna są w miarę możliwości nadleśnictwa naprawiane po zakończeniu procesów gospodarczych na danym terenie leśnym”.
(mf/MSI), fot. nadesłane przez Czytelnika