Witraż niejedno ma imię – przed nami kolejny wykład z cyklu „Światło w kolorze. Gliwickie witraże”. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 4 października, o godzinie 17:00. Wstęp jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona.
Cykl przygotowany i prowadzony przez Ewę Pokorską-Ożóg, miejską konserwator zabytków, poświęcony jest odkrywaniu na nowo piękna gliwickich witraży. Ukryte we wnętrzach historycznych kamienic, delikatne i narażone na zniszczenia, niedostępne dla miłośników tych wyjątkowych zabytków, nadających światłu kolor, większości nie są znane.
Na pierwsze po wakacjach spotkanie Muzeum zaprasza do Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) w piątek, 4 października 2024 o godzinie 17:00.
– Witraże to nie tylko kolorowe szkło wprawione w ołowiane ramki. Nazywamy witrażem, czy pseudowitrażem, także trawione przeszklenia, niekoniecznie barwne, lub takie, gdzie do połączenia szklanych szybek wykorzystano nie ołów, a drewno, jak również współczesne malowidła na szkle. O pseudowitrażach stanowiących dekorację wystroju wnętrza kaplicy szpitalnej Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – zaskakująco barwnych i dodatkowo mających bardzo ciekawą historię powstania – opowiemy podczas spotkania – zapowiada Muzeum.
Terminy i tematy kolejnych spotkań:
- Piątek, 8 listopada 2024, Willa Caro, godz. 17.00; Spotkanie siódme: Witraż i architektura;
- Piątek, 6 grudnia 2024, Willa Caro, godz. 17.00, Spotkanie ósme: Witraż w służbie sacrum.
(żms)/mat. MwG
fot. Narodowy Instytut Onkologii