W firmie transportowej najważniejsze są samochody. To ich użytkowanie generuje największe przychody, ale zarazem również największe koszty. Optymalizację tych ostatnich może zapewnić wynajem aut chłodni.
1. Wynajem aut chłodni – opcja pełna zalet
2. Rodzaje wynajmu chłodni
Wynajem stał się bardzo popularną alternatywą dla leasingów na firmowe auta. Pozwala swobodnie zmieniać samochody nawet co miesiąc, a tym samym dysponować za każdym razem innym autem, w pełni sprawnym i zadbanym.
Wynajem aut chłodni – opcja pełna zalet
Za jedną z największych zalet wynajmu samochodów uznawane jest przeniesienie obowiązku ubezpieczenia, napraw i przeglądów okresowych na właściciela auta, a więc firmę wynajmującą. Klient, który korzysta z samochodu chłodni, nie ponosi kosztów napraw (za wyjątkiem napraw wynikających z wyrządzonych szkód). Wymiany ogumienia, części eksploatacyjnych, czy też koszty przeglądów okresowych samego pojazdu lub agregatu chłodniczego leżą po stronie wynajmującego. Firma transportowa, która będzie użytkować wynajęte auta, może dowolnie dobierać samochody, biorąc pod uwagę m.in. ich wyposażenie. W większości przypadków pojazdy posiadają GPS, co umożliwia stałe monitorowanie położenia samochodu. Do plusów można też zaliczyć możliwość zarządzania flotą online, skorzystania z samochodu zastępczego w przypadku awarii pojazdu lub ubezpieczenia Assistance bez dodatkowych opłat. Ponadto, niektóre firmy oferujące wynajem aut chłodni pozwalają na oklejanie samochodów, co stanowi rzucającą się w oczy formę reklamy przewoźnika. Przez cały okres trwania umowy można też skorzystać z pełnej obsługi administracyjnej.
Rodzaje wynajmu chłodni
Chcąc skorzystać z zalet wynajmu aut chłodni, trzeba dobrze przeanalizować potrzeby firmy. Przewoźnicy, którzy realizują tego typu transporty sporadycznie, wybiorą wynajem krótkoterminowy, który trwa od 1 do 30 dni. W firmach specjalizujących się w przewozach chłodniczych lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie średnioterminowy lub długoterminowy wynajem chłodni. W przypadku wynajmu na okres od 13 do 60 miesięcy, klient często otrzymuje możliwość samodzielnego wyboru wyposażenia samochodu. Firma wynajmująca kupuje nowe auto z wybraną konfiguracją, a następnie wynajmuje je klientowi na okres nie dłuższy niż 5 lat.
Okres wynajmu ma wpływ na cenę tej usługi. Zwykle im czas trwania umowy jest dłuższy, tym niższy jest jej koszt, dlatego interesując się tą opcją pozyskania samochodu do firmy, warto dobrze przemyśleć, które rozwiązanie będzie opłacalne.
(materiał partnera)