Wysokie budynki przy ulicy Piwnej – do projektu MPZP zgłoszono kilkanaście uwag. Większości nie uwzględniono

Rozpatrzono uwagi wniesione do projektu MPZP dla rejonu ul. Piwnej i Okopowej. Większość dotyczyła wysokości budynków przy pierwszej z tych ulic, która ma wynieść do 100 m – część zgłaszających chciałaby, by nie przekraczała sąsiedniej zabudowy. Obawiają się też wzrostu natężenia ruchu samochodowego. Tych uwag nie uwzględniono.

 

Projekt nowego planu dla tego rejonu miasta od dłuższego czasu jest w opracowaniu. Zakłada on, że większość obszaru między ulicami Piwną i Na Piasku znajdzie się na terenie oznaczonym jako 2 MW-U, 4 MW-U, 6 MW-U i 5 MW-U. O ile pierwsze trzy sygnatury oznaczają budynki do wysokości 16 metrów, to ostatni z nich (5 MW-U) dopuszcza budowę obiektów 100-metrowych. Niedawno zakończył się termin składania uwag do projektu MPZP – wpłynęły od kilkunastu składających. W pierwszej połowie października wydano zarządzenie w sprawie ich rozpatrzenia.

Większości uwag nie uwzględniono

Wnioskujący chcieli przede wszystkim, by tak wysoka zabudowa, jaka dopuszczona jest w obecnie w obszarze oznaczonym jako 5 MW-U, została ograniczona do wysokości sąsiedniej zabudowy – wskazują na 12 lub 16 m.

Obszar w projekcie planu miejscowego położony jest w ścisłym centrum miasta, które charakteryzuje się zintensyfikowaną zabudową z wysokim wskaźnikiem powierzchni zabudowy i bardzo małą wielkością powierzchni biologicznie czynnych, co przesądziło o dopuszczeniu zabudowy o wysokości do 100 m na terenie 5MW-U. Ponadto wysokość zabudowy do 100 m w projekcie planu została dopuszczona jako kontynuacja wysokości dopuszczonej w obowiązującym planie miejscowym na sąsiadującym terenie – napisano w uzasadnieniu.

Składający uwagi obawiają się też, że budowa wieżowca bądź wieżowców o 100-metrowej wysokości spowoduje problemy komunikacyjne, które będą oczywiście związane ze wzrostem natężenia ruchu samochodowego.

Rozbudowany układ drogowy w rejonie placu Piastów został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić maksymalną płynność oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym, również w aspekcie przyszłego zagospodarowania terenów. W projekcie planu zmniejszono wskaźniki dotyczące miejsc postojowych ze względu na sąsiedztwo dworca PKP i centrum przesiadkowego jako bezpośrednie wskazanie do wykorzystania transportu publicznego w celach komunikacji – napisano w uzasadnieniu.

Zainteresowani wskazują też, że tak wysoka zabudowa może spowodować przesłanianie istniejących sąsiednich nieruchomości.

Ze względu na specyfikę terenu i jego położenie w centrum miasta należy dążyć do jego zagospodarowania zabudową wysoką, co pozwoli na wygospodarowanie przestrzeni ogólnodostępnych w tym powierzchni biologicznie czynnych oraz wpłynie na uporządkowanie istniejącej, chaotycznej przestrzeni. Zapisy w obecnie obowiązującym planie dają możliwość realizacji niższej, ale rozlewającej się zabudowy ograniczającej nasłonecznienie przez dużą powierzchnię zabudowy, dopuszczenie zabudowy do wysokości 100 m zapewni możliwość realizacji budynków „wzwyż” ograniczając powierzchnię zabudowy na działce. Każda nowa realizacja podlega przepisom prawa, które reguluje kwestie nasłonecznienia i bezpieczeństwa konstrukcji budynków projektowanych, jak i istniejących – odpowiedziano zgłaszającym.

Wnioskowano także o wzrost wskaźnika powierzchni biologicznie czynnej do 25 % (w obowiązującym planie jest to min. 10%, w zaś w projektowanym min. 15 %), a także o ochronę planistyczną całości zabudowań po browarze Scoble’a. Żadnej z tych uwag nie uwzględniono.

W obowiązującym planie miejscowym ochronie planistycznej podlega wyłącznie budynek położony w pierzei ul. Piwnej, Po wizji w terenie oraz po analizie dokumentacji archiwalnej ustalono, że niezbędne jest utrzymanie ochrony planistycznej budynku przy ul. Piwnej 1B oraz, że ochroną należy objąć także budynek przy ul. Piwnej 1D (położony w dziedzińcu) ze względu na jego walory estetyczne (detal, cegła) oraz przemysłowy charakter odzwierciedlający historyczne przeznaczenie nieruchomości. Ustalono, że pozostała zabudowa nieruchomości nie zostanie objęta ochroną planistyczną głównie ze względu na stan jej zachowania przy jednoczesnym braku takich walorów architektonicznych, jakie posiadają budynki wskazane do ochrony w projekcie planu – wskazano w uzasadnieniu.

Całość zarządzenia zawierająca wszystkie odpowiedzi zgłaszającym uwagi w formacie PDF można znaleźć tu: MPZP Piwna Okopowa odpowiedzi na uwagi do projektu planu 11 października 2024 oraz w BIP Urzędu Miejskiego (klik).

W dokumencie uwzględniona została jedna uwaga osoby zgłaszającej – o objęcie ochroną planistyczną budynku przy ul. Na Piasku 9. Spowoduje to ponowienie procedury planistycznej w zakresie uzgodnień i wyłożenia.

(żms)
fot. MSIP Gliwice (zdjęcia z prezentacji na temat MPZP dla ulic Piwnej i Okopowej przygotowanej przez Wydział Planowania Przestrzennego UM Gliwice)

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
35 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze