Wystawa Body Worlds wciąż może budzić kontrowersje. Ekspozycja jest ponownie dostępna na Śląsku

Płody w różnych stadiach rozwoju, łożyska, kośćce i czaszki, genitalia, układy naczyń krwionośnych, mięśni, a także poszczególne organy osobno – Body Worlds, wystawa prezentująca autentyczne ludzkie ciała od początku września dostępna jest dla zwiedzających w Galerii Szyb Wilson w Katowicach.

 

 
Części organizmu wypreparowane tak, by oczom zwiedzających ukazać to, czego na co dzień oglądać nie możemy. Nową odsłonę tej niezwykłej wystawy autorstwa dr. Gunthera von Hagensa będzie można oglądać do 3 grudnia. Jest to pierwsza publiczna ekspozycja dotycząca anatomii człowieka, którą miało okazję podziwiać już ponad 50 milionów odwiedzających z naszego globu.

Body Worlds powraca na Śląsk

Przed 6 laty w Katowicach prezentowana była wystawa BODY WORLDS z cyklu VITAL, która inspirowała do życia z zachowaniem witalności oraz pełni sił. Umożliwiła odwiedzającym odkrycie ludzkiej anatomii, fizjologii jak i zdrowia. W tej odsłonie widzowie zobaczą wystawę BODY WORLDS z cyklu THE CYCLE OF LIFE – zwiedzający mają możliwość poznania zmian zachodzących w ludzkim ciele – od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia.

Wystawa zaprezentuje autentyczne ludzkie ciała i fascynujące instalacje multimedialne, pozwoli odkryć tajemnice i skomplikowane zagadki ludzkiego organizmu.

Można tu zobaczyć embriony w różnym stadium rozwoju, łożysko ciąży bliźniaczej, mózg objęty udarem, płuca osoby zdrowej i palacza tytoniu, wątrobę i inne organy objęte nowotworami, a także układy organów – np. trawienny i krwionośny, kości, mięśnie, ścięgna, gałki oczne – to, czego na co dzień nie zobaczymy spoglądając na własne ciało w lustrze.

Wszystkie eksponaty, które znajdą się na wystawie, a jest ich ponad 160 są prawdziwe. Ciała pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. W instytucie tym prowadzony jest specjalny program dawców ciał na potrzeby plastynacji.

Ekspozycja kładzie ogromny nacisk na edukację, przez co zachęca uczniów szkół podstawowych, szkół średnich i uczelni wyższych do przeniesienia wiedzy podręcznikowej w praktyczną naukę anatomii i czerpanie wiedzy „z pierwszej ręki”.

Wartość edukacyjna projektu została wysoko oceniona przez wiele instytucji naukowych z całego świata zdobywając popularność na każdym kontynencie. Metoda plastynacji oraz stworzenie wystawy BODY WORLDS sprawiły, że wiedza dotycząca anatomii, kiedyś przeznaczona wyłącznie dla lekarzy i personelu medycznego, teraz stała się dostępna dla każdego z nas.

BODY WORLDS opiera się na procesie plastynacji – metodzie konserwacji tkanki anatomicznej wynalezionej w 1977 r. na Uniwersytecie w Heidelbergu przez dr von Hagensa, urodzonego na terenie okupowanej Polski niemieckiego lekarza i anatoma. Dopracowanie tej technologii zajęło mu wiele lat. Za swoją pracę otrzymał wiele wyróżnień od renomowanych instytucji, w tym nagrodę za całokształt pracy naukowej – za znaczący wkład w publiczne zrozumienie nauki od stowarzyszenia ASTC (Association of Science and Technology Centres), które zrzesza ponad 650 instytucji naukowych.