Wyszukiwarka KRS a kondycja finansowa przedsiębiorstwa: co trzeba wiedzieć?

Krajowy Rejestr Sądowy to bez wątpienia jedna z największych baz danych, która działa w Polsce. Wiele interesujących informacji, na przykład o kontrahentach, odnajdą w niej przedsiębiorcy. Czy wśród gromadzonych tam wpisów znajdziemy też raporty finansowe?

 

KRS — najważniejsze informacje i historia zbioru

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym została przyjęta przez Sejm 20 sierpnia 1997 roku. Nie oznacza to jednak, że baza została tego dnia udostępniona wszystkim, którzy chcieliby z niej skorzystać. Musiało minąć o wiele więcej czasu. KRS uruchomiono dopiero 1 stycznia 2001 roku.

Przez wiele lat jedynym sposobem, by przeglądać zgromadzone tam informacje, była wizyta w Sądzie Rejonowym, któremu Ministerstwo Sprawiedliwości nadało odpowiednią właściwość do przeglądania informacji z bazy. Takich placówek w całej Polsce jest tylko 21 – co najmniej jeden Sąd znajduje się w każdym województwie w kraju. Na szczęście dziś nie musimy już stać w kolejkach, by zapoznać się z odpisami z bazy. Możemy skorzystać na przykład z wyszukiwarki KRS w ALEO.com.

Szereg aktów prawnych, dzięki którym baza została zdigitalizowana, przegłosowano między 2009, a 2011 rokiem. Ostatecznie, w 2012, indeks został udostępniony w sieci. Dziś, właśnie dzięki takim usługom, jak ALEO, każdy z nas może szybko przejrzeć wszystkie zgromadzone tam informacje.

Po stronie ciekawostek warto odnotować, że Krajowy Rejestr Sądowy nie był tworzony od zera, a raczej „wchłonął” kilka starszych, pomniejszych zbiorów. Można tu wskazać na Rejestr Handlowy, którego historia sięga II RP, czy Rejestr Przedsiębiorstw Państwowych.

Z jakimi informacjami można zapoznać się w KRS?

Zbiór ma dość rozbudowaną strukturę. Nadrzędnym elementem podziału są rejestry. W tej chwili w Krajowym Rejestrze Sądowym mamy trzy takie podzbiory. Najnowszy (rejestr dłużników niewypłacalnych) został dodany w grudniu 2020 roku. Widać więc, że baza stale ewoluuje.

Rejestry dzielą się na działy. W zależności od tego, jakie dane przeglądamy, zyskujemy dostęp do innych informacji. Najwięcej danych znajdziemy w rejestrze przedsiębiorców, jednak sporo ciekawych faktów skrywa też rejestr stowarzyszeń czy dodany niedawno zbiór z dłużnikami niewypłacalnymi.

KRS pod wieloma względami „dubluje się” z bazą NIP, jednak ma też kilka wyróżników, które sprawiają, że jest to indeks, dzięki któremu szybko zapoznamy się na przykład z kondycją finansową firmy, z którą chcemy nawiązać współpracę.

Znajdziemy tam zarówno podstawowe informacje teleadresowe, jak i dane o strukturze działalności. Jeśli wybrany podmiot powstał z połączenia kilku firm, to można krok po kroku prześledzić, jakie działalności wzięły w takim przekształceniu udział. Ustawodawca umieścił tam też dane o kodach PKD oraz informacje statutowe wybranych spółek.

Potencjalni pracownicy, którzy wahają się, czy podjąć współpracę z firmą, na pewno docenią dane o zaległościach z tytułu opłacanych składek. To cenna wiedza, dzięki której można szybko przekonać się, czy mamy do czynienia z godnym zaufania pracodawcą.

Informacje o kondycji finansowej firmy a Krajowy Rejestr Sądowy

Jeśli obawiamy się, że potencjalny partner w biznesie źle radzi sobie na rynku, to na pewno docenimy Dział V i VI KRS. To właśnie tam znajdują się dane o ewentualnym ustanowieniu zarządu komisarycznego lub informacje o syndyku, jeśli ten został powołany.

Analiza finansowa przedsiębiorstwa staje się dziś niezwykle popularna, w czym spora zasługa pandemii. Zwykle mówimy wtedy o tzw. białym wywiadzie gospodarczym (OSINT), czyli prześledzeniu wszystkich kluczowych informacji, dzięki którym będziemy mieć sto procent pewności, że firma niczego przed nami nie zataja. OSINT jest w pełni legalny oraz jak najbardziej etyczny. Przecież każdy dobry właściciel firmy chce chronić siebie i pracowników przed związaniem się z podmiotem, który jest niewypłacalny.

KRS a dane o dłużnikach

Mimo tego, że rejestr dłużników niewypłacalnych niekoniecznie musi wiązać się z działalnością biznesową, to zdecydowanie warto poświęcić mu nieco więcej uwagi. Znajdziemy tam m.in. dane o osobach, które zalegają z opłacaniem zasądzonych alimentów przez co najmniej pół roku.

Od pewnego czasu ten zbiór powiązano też z danymi o osobach, które (po prawomocnym orzeczeniu Sądu Upadłościowego) zostały pozbawione prawa do wykonywania działalności na własny rachunek. To kolejna cenna wiedza, która może pomóc nam jeszcze lepiej chronić naszą firmę.

materiał partnera