– Niestety odsiew wniosków jest bardzo duży. Można rozmawiać, jak zmieniać ten pomysł, by w przyszłości było mniej takich zderzeń z realiami w stosunku do tego co obserwujemy w tej chwili
– mówił o tegorocznej weryfikacji wniosków do Budżetu Obywatelskiego na sesji Rady Miasta prezydent Zygmunt Frankiewicz.
– Jestem zdumiony sposobem weryfikacji wniosków. Wiele z nich zostało odrzuconych bez wnikliwej analizy. Takie zachowanie zniechęca mieszkańców by brali udział w takiej procedurze. Budżet Obywatelski w obecnej formie wymaga głębokiego przemyślenia
– skomentował radny Dominik Dragon (PO). Choć temat od tygodnia budzi w Gliwicach duże emocje, wystąpienie Dragona było na czwartkowej sesji jedynym głosem radnych w tej sprawie.
Prezydent: Płatne parkowanie bliskie optimum
W czwartek prezydent ocenił też funkcjonowanie systemu płatnego parkowania. Jego zdaniem działanie SPP jest bliskie „optimum”, choć przyznał też, że rotacja miejsc zależna jest od lokalizacji parkingów, a w niektórych częściach miastach zajętość miejsc parkingowych jest bliska 100%. O problemie spowodowanym nagłym wzrostem wydawanych abonamentów mieszkańca informowaliśmy kilka dni temu..
Zygmunt Frankiewicz poddał krótkiej analizie także działający od kilku tygodni Rower Miejski. W kwietniu liczba wypożyczeń miejskich dwukołowców wyniosła 9404, a do systemu przystąpiło ponad 1800 klientów.
– Jest sporo różnych wniosków. Poczekamy do pełnego oglądu i wtedy będzie można podejmować kolejne decyzje, które mogą dotyczyć rozszerzenia systemu nawet o 50% czy też przenoszenia poszczególnych punktów – komentował Frankiewicz.
Gliwice w Związku, Kartą w rząd
Na sesji radni pozytywnie zaopiniowali uchwałę o przystąpieniu Gliwic do związku metropolitalnego. To konsekwencja przeprowadzonych wcześniej konsultacji społecznych.
Zgodnie z przypuszczeniami, najwięcej emocji wzbudziło przyjęcie Karty Samorządności – dokumentu manifestującego obawy samorządowców w związku z planowanymi przez rząd zmianami ustrojowymi.
– Obecny parlament i rząd działa w ten sposób, że centralizuje wiele instytucji i zadań, które do tej pory były samorządowe. To w oczywisty sposób jest sprzeczne ze statutami korporacji samorządowych, które powstały po to by bronić samorządności – uzasadniał Zygmunt Frankiewicz.
– Ta uchwała jest manifestem politycznym, który być może jest rozpoczęciem kampanii samorządowej, a być może nawet falstartem do wyborów parlamentarnych
– komentował Marek Kopała, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości. – W naszej ocenie jest to nieadekwatna reakcja i próba wmanewrowania samorządu w awanturę polityczną- oceniał
Ostatecznie Karta została przyjęta głosami głównie Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza i SLD. „Za” było 11 radnych, przeciw 6, a 4 wstrzymało się od głosu.
(msz)
Retransmisja sesji Rady Miasta.
Początek od 6m30s. Informacja o pracy Prezydenta Miasta od: 30m34s. Radny Dominik Dragon o Budżecie Obywatelskim: 2g20m29s