Z Gliwic do Rybnika pociągiem m.in. przez Knurów i Przyszowice. Zmiana rozkładów i propozycje na lato

Koleje Śląskie uruchomią codzienne połączenie między Rybnikiem i Gliwicami. Z oferty będzie można skorzystać od niedzieli, 9 czerwca. Tego samego dnia wejdzie korekta połączeń kolejowych, a od początku wakacji poszerzona zostanie oferta regionalnego przewoźnika.

 
Zgodnie z zapowiedziami sprzed kilku miesięcy, Koleje Śląskie, oprócz dotychczas kursujących pociągów weekendowych, uruchomią dodatkowo osiem pociągów na dobę (4 pary) w dni robocze. Od września liczba kursów na tej linii zwiększy się do 18 pociągów dziennie.

Uruchomienie nowych pociągów łączących Rybnik z Gliwicami jest możliwe dzięki współpracy Województwa Śląskiego, miasta Rybnika i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które zadeklarowały partycypację finansową w kosztach przedsięwzięcia. Szacunkowy koszt kursowania nowych pociągów w 2024 roku wyniesie około 3,5 mln zł. Oprócz Rybnika i Gliwic pociągi obsłużą także stacje i przystanki pośrednie: Rybnik Paruszowiec, Leszczyny, Knurów i Przyszowice.


Odnowienie tej linii kolejowej nie będzie bardzo skomplikowane, ponieważ na tym odcinku ruch pociągowy się odbywa, tyle że weekendowo. Koleje Śląskie mają też dobry argument, ponieważ nie ma ruchu kołowego na tej trasie, więc mogą mieć duże napełnienia pociągów. To jest dobry czas, aby to połączenie kolejowe przywrócić

– mówi radny Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik.

– Regularne połączenie kolejowe pomiędzy Rybnikiem a Gliwicami jest niezwykle ważne dla lokalnych społeczności obu miast i gmin ościennych. Choćby ze względu na dojazdy pracowników do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gliwicach, a to miasto warto przypomnieć, jest przecież bardzo ważnym ośrodkiem akademickim w regionie – komentuje marszałek województwa, Wojciech Saługa.

Kolejami Śląskimi do zbiornika Pogoria i Zakopanego

Uruchomienie regularnych, codziennych połączeń do Rybnika, to nie jedyna nowość w ofercie regionalnego przewoźnika. W sezonie letnim na linii S1 (Gliwice – Częstochowa) wybrane pociągi będą zatrzymywały się na przystanku Dąbrowa Górnicza Pogoria, zlokalizowanym w bliskiej odległości kompleksu rekreacyjnego Pogoria.

Będzie też coś dla tych, którzy wolą dalsze podróże. Sprinter Ornak (linia S51 do Zakopanego) będzie kursował w każdy wakacyjny weekend od 22 czerwca do 1 września.

Pociąg będzie rozpoczynał swój bieg nie w Katowicach, jak dotychczas, a w Częstochowie i obsłuży dodatkowe przystanki: Częstochowa Raków, Poraj, Myszków, Zawiercie, Łazy, Dąbrowa Górnicza, Będzin Miasto oraz Sosnowiec Główny. Koleje Śląskie uruchomią też dodatkowe połączenia do beskidzkich kurortów turystycznych. Sprinter Równica (Katowice – Wisła Głębce – Katowice) i Sprinter Stożek (Wisła Głębce – Rybnik – Wisła Głębce) będą kursować w dni wolne oraz 16 sierpnia.

Velo Cugiem do Wisły przez cały tydzień

27 kwietnia na torach województwa śląskiego pojawił się Velo Cug, czyli pociąg Kolei Śląskich ze specjalną strefą rowerową mieszczącą aż 36 jednośladów. Początkowo Velo Cug powstał z myślą o weekendowym połączeniu Katowice – Wisła Głębce, ale od 9 czerwca pociąg będzie kursował także w dni robocze. Pociągi z Katowic będą wyjeżdżać o godzinach 8:07 i 13:42. Do stacji Wisła Głębce dotrą odpowiednio o godzinach 10:01 i 15:35. Podróż powrotna z Wisły Głębce będzie możliwa o godzinach 10:27 i 16:40 z dojazdem na dworzec w Katowicach o 12:30 i 18:34.

Pełny rozkład jazdy pociągów Kolei Śląskich znajduje się w Liniowym Rozkładzie Jazdy dostępnym na stronie www.kolejeslaskie.pl.

(żms), śląskie.pl, mat. Kolei Śląskich
fot. arch. UMWS Tomasz Żak

15 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze