W ubiegłą środę, w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach odbyło się spotkanie: ?Przyczyny, następstwa i przeciwdziałanie sytuacjom smogowym?.
To jeden z elementów projektu „Nie grzej na czarno”, który ma zwrócić uwagę na problem jakości powietrza w Polsce.
Inicjatywa skierowana jest przede wszystkim do młodych ludzi i ma na celu uświadomienie im zagrożenia, jakie niosą ze sobą zanieczyszczenia powietrza. Co roku z powodu smogu umiera w samej Polsce 45 tys. osób, a na świecie liczba ofiar sięga nawet 3.3 mln.
– Aby skutecznie walczyć z tym cichym zabójcą postanowiliśmy zorganizować na terenie Politechniki Śląskiej wykład, podczas którego zaproszony przez nas ekspert przekaże młodym ludziom obszerną wiedzę na temat zanieczyszczeń powietrza oraz szkodliwych skutków często występujących, nie ekologicznych działań. Ponadto uruchomiliśmy również fanpage na Facebooku, konto na Snapchacie (smogbusters) oraz kanał na serwisie Youtube, na których będziemy informować m.in. o aktualnym stanie prac projektowych oraz licznych wydarzeniach dotyczących ochrony powietrza. Mamy nadzieję, że dzięki temu nasze przesłanie dotrze do jak największej liczby odbiorców – mówi Rafał Ruczka, Kierownik projektu społecznego „Nie grzej na czarno!”.
Projekt społeczny ?Nie grzej na czarno? jest realizowany w ramach ogólnopolskiej olimpiady ?Zwolnieni z Teorii?, a jego inicjatorem są uczniowie Liceum nr 1 w Gliwicach.
Spotkanie zostało zorganizowane pod patronatem m.in. Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, a poprowadzone przez pracownika katedry Ochrony Powietrza, dr inż. Agatę Malinę.