Po wielu latach poszukiwań udało się znaleźć nową lokalizację dla Państwowej Szkoły Muzycznej w Gliwicach. Placówka przeniesie się z XIX-wiecznej willi przy ul. Siemińskiego do budynku Gimnazjum nr 1 przy ul. Ziemowita.
– W najbliższych miesiącach zostanie przygotowany program funkcjonalno-użytkowy nowego budynku oraz projekt jego przebudowy – mówi Bogusław Pietrzak, dyrektor PSM i dodaje, że nowa lokalizacja w pełni spełnia oczekiwania muzyków.
[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]O przeprowadzce gliwickiej PSM mówiło się od dawna. Budynek przy ul. Siemińskiego (d. Wieczorka) choć okazały, był niewystarczający na potrzeby szkoły.[/perfectpullquote]Brakowało nie tylko miejsca, ale też sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia. Teraz ma się to zmienić. Przy ul. Ziemowita wnętrza obecnego gimnazjum (wygaszanego w związku z reformą oświaty) zostaną przebudowane i podzielone na mniejsze pomieszczenia, a pod występy muzyczne dostosowana zostanie aula i sala gimnastyczna, która docelowo ma pomieścić 300-osobową widownię.
– Większa powierzchnia użytkowa budynku głównego pozwoli na rozszerzenie oferty edukacyjnej, a powierzchnia samej działki poprawi warunki pracy w placówce i umożliwi zagospodarowanie terenu o przestrzeń publiczną o charakterze kulturotwórczym – informuje Mariusz Kucharz, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gliwicach.
Wybór budynku przy ul. Ziemowita kończy długoletni proces poszukiwań nowej lokalizacji dla PSM. Wcześniej rozważano m.in. działkę przy dawnej Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Śliwki, na której miał powstać zupełnie nowy budynek. Inną propozycją Miasta było przeniesienie PSM na teren Nowych Gliwic przy ul. Bojkowskiej. Ten wariant został jednak odrzucony przez muzyków ze względu na dużą odległość od centrum miasta. Teraz szkoła muzyczna choć nieco na uboczu, pozostanie w jego ramach. Na przeprowadzkę będziemy jednak musieli trochę poczekać.
– Przeniesienie PSM do budynku przy ul. Ziemowita 12 możliwe będzie po zakończeniu kształcenia w gimnazjum oraz wykonaniu stosownych prac adaptacyjno-modernizacyjnych. Nastąpi to nie wcześniej niż w 2020 roku
– mówi Mariusz Kucharz.
Ta perspektywa czasowa sprawia, że Miasto na razie nie ma planów dotyczących przyszłości willi przy ul. Siemińskiego. Dwukondygnacyjna nieruchomość należy do majątku gminy, więc jest możliwe, że po przeprowadzce trafi na sprzedaż.
Budynek znajdujący się przy ul. Siemińskiego 6, sąsiadujący ze skwerem Bottrop, ma długą historię. Wzniesiony w stylu neoklasycznym, należał do 1924 roku do Jenny Schlesinger, a potem do gminy Gliwice. Do końca wojny znajdowały się tu niemieckie wydziały urzędu miasta, po wojnie, do czasu przekazania szkole, również urzędy Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Państwowa Szkoła Muzyczna im. Ludomira Różyckiego funkcjonuje w budynku od 1954 roku. Od początku istnienia szkoły ukończyło ją około 1600 absolwentów.
Obecnie do gliwickiej PSM uczęszcza 450 słuchaczy. Zainteresowanie kształceniem muzycznym jest jednak znacznie większe. Odpowiedzią na rosnącą popularność mają być właśnie możliwości lokalowe przy Ziemowita.
Przeprowadzka PSM nie bez wpływu zostanie także na przestrzeń miasta wokół Placu Mickiewicza. Dobywające się z okien dźwięki muzyki czy młodzież przebiegająca z instrumentami przez ulicę to okruchy atmosfery, które dodawały w tym miejscu uroku. Teraz niestety znikną bezpowrotnie. Tym bardziej warto przyglądać się planom urzędników na zagospodarowanie opuszczanej willi.
Michał Szewczyk