Zagrożenia w akwarium – szkodliwy nadmiar azotu

Zarówno amoniak, jak również inne związki nie sprzyjają harmonijnemu rozwojowi świata fauny i flory w akwarium. Do innych niepożądanych związków należą również azotyny i azotany, gdyż ich nadmiar w wodzie akwarium jest przyczyną różnych chorób ryb, a nawet ich śmierci.

Ponadto związki azotu wpływają one na niekontrolowany, bardzo intensywny, a tym samym szkodliwy dla innych stworzeń- rozwój glonów.

Jak zmniejszyć nadmiar związków azotu w akwarium?

Aby życie w akwarium mogło rozwijać się prawidłowo należy obniżyć zawartość związków zatoru, takich jak NO3 i NO2. Istnieje wiele sposobów, aby zapobiec temu niekorzystnemu zjawisku, choć przede wszystkim najlepiej zapobiegać zwiększaniu się związków azotu w wodzie. Dlatego warto stosować działania profilaktyczne. Więcej informacji na temat metod zapobiegania wzrostu azotynów znajdziemy na stronie https://www.plantica.pl/blog/wplyw-azotynow-na-wode-w-akwarium-27

Główne przyczyny występowania nadmiernej zawartości związków azotu

Nadmierne wydzielanie się azotynów w wodzie może świadczyć o słabo rozwiniętym złożu bakteryjnym. W praktyce oznacza to, że w akwarium nie ma wystarczającej ilości bakterii nitryfikacyjnych, których zadaniem jest szybkie “przerabianie” azotynów na azotany. Podstawowym działaniem jest łagodne wspomaganie złoża bakteryjnego przy użyciu odpowiednich preparatów takich jak Probidio Biodigest.

Probidio BIodigest – panaceum na intensywny wzrost glonów w akwarium

Preparat Probidio Biodigest znacząco zmniejsza zawartość azotanów w akwarium. Jest on łatwy w użyciu, gdyż występuje w postaci ampułki, która zwiera aż 20 milionów bakterii oraz 9 szczepów. Preparat ten zawiera kultury żywych bakterii stworzonych ze specjalnie dobranych szczepów bakterii nitryfikacyjnych, które są odpowiedzialne za właściwy, niezakłócony przebieg procesów denitryfikacji. W wyniku tego procesu bakterie przetwarzają szkodliwy amoniak, wytwarzany m.in. z odchodów ryb oraz obumarłych szczątków roślinnych, w substancje mniej toksyczne – azotyny. Związki azotu są mniej szkodliwe niż amoniak, a następnie ulegają kolejnej przemianie, gdyż – jako jeden z kluczowych budulców – azotany zostają absorbowane przez rośliny. Nie stanowią one zagrożenia dla ryb czy roślin. Zawartość ampułki należy wylać na wkłady filtra, gdyż tam bakterie mają najkorzystniejsze warunki do rozwoju dzięki dostępowi do pokarmu i tlenu.

Działania profilaktyczne – odpowiedni sposób karmienia ryb

W zależności od rodzaju gatunków ryb w akwarium stosujemy odpowiedni sposób karmienia. Generalnie należy przyjąć zasadę, że pokarm dla ryb lepiej jest podawać częściej, lecz w minimalnych porcjach, aby ryby mieszkające w akwarium mogły go zjeść nie pozostawiając resztek na dnie zbiornika. Pokarm w postaci płatków nie powinien opadać i zalegać na dnie akwarium, lecz zostać wyłowiony i zjedzony przez ryby. Warto jednak uwzględnić gatunki ryb zamieszkujące strefę denną, takie jak zbrojniki, glonojady, kirysjki oraz piskorki, gdyż powinny być karmione indywidualnie. Dzięki tym zasadom unikniemy nie tylko nadmiaru azotanów, lecz także nadmiaru glonów w akwarium.

(materiał partnera)