Wojewoda wydłużył do 2 września zakaz korzystania z wód Dzierżna Dużego oraz IV sekcji Kanału Gliwickiego. Od 3 do 26 sierpnia ze zbiornika wyłowiono łącznie prawie 116 ton śniętych ryb, kilka kolejnych ton podjęto z drogi wodnej.
W ostatnim czasie mniej jest doniesień na temat rosnącej skali skutków katastrofy ekologicznej. Nie oznacza to, że problem został rozwiązany, o czym świadczy chociażby kolejna decyzja administracji województwa.
Wojewoda Śląski Marek Wójcik przedłużył czas obowiązywania rozporządzenia porządkowego dot. zakazu korzystania z wód zbiornika Dzierżno Duże oraz sekcji IV Kanału Gliwickiego.
– Decyzja ta została podjęta w oparciu o rekomendacje Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach oraz Polskiego Związku Wędkarskiego. Zakaz obowiązuje do poniedziałku 2 września – napisano na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
W dalszym ciągu trwa akcja usuwania skutków zakwitów złotej algi. Działania skupiają się na niedopuszczeniu do przedostania się złotej algi ze zbiornika Dzierżno Duże i Kanału Gliwickiego do nurtu Odry oraz poprawie warunków żyjących tam ryb. Prowadzone są także prace związane z usuwaniem śniętych ryb, których z wód objętych katastrofą podjęto prawie 121 ton, w tym ok. 116 t z samego Dzierżna.
Zakaz obejmuje w szczególności:
- spożywanie wody,
- wchodzenie do wody, kąpiele,
- połów i spożywanie ryb,
- pojenie zwierząt gospodarskich i domowych,
- używanie wody do celów gospodarczych (np. podlewanie),
- uprawianie sportów wodnych i turystyki.
Naruszenie zakazu wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, zgodnie z przepisami Kodeksu wykroczeń.
Zakaz nie dotyczy działań związanych z zarządzaniem kryzysowym, pracami budowlanymi, utrzymaniem wód oraz pracami konserwacyjnymi.
(Żms)/ŚUW, PGW WP