Zakaz korzystania ze zbiornika Dzierżno Duże wydłużony. Na miejscu pracuje ok. 150 osób

Sytuacja kryzysowa w Dzierżnie Dużym związana z masowym śnięciem ryb, nie została zażegnana, trudno spodziewać się więc innej decyzji. Wojewoda Śląski wydłużył okres zakazu korzystania z wód zbiornika oraz IV sekcji Kanału Gliwickiego. Na razie do 26 sierpnia.

 
Decyzja ta podyktowana jest trwającą akcją oczyszczania zbiornika Dzierżno Duże i ma na celu zapewnienie sprawnego działania pracujących na miejscu służb oraz koniecznością ograniczenia możliwości przenoszenia złotej algi do innych wód.

– Na zbiorniku Dzierżno Duże pracuje aktualnie około 150 osób, wśród których są pracownicy RZGW, strażacy, żołnierze WOT, pracownicy Państwowej Straży Rybackiej i przedstawiciele Polskiego Związku Wędkarskiego. Intensywność działań w dalszym ciągu jest duża, lecz odnotowuje się mniejszą liczbę śniętych ryb w stosunku do dni poprzednich. Na godzinę 12.30 19 sierpnia wyłowiono ich 2 tony, jednak zdaniem specjalistów, ryby te padły ok. 2-3 dni temu – informuje Śląski Urząd Wojewódzki.


Mamy nadzieję, że proces śnięcia się zakończył, natomiast jestem daleki od kończenia akcji, przede wszystkim ze względu na prognozy pogody, które nie napawają optymizmem. Zmiany temperatury i możliwe opady mogą wpłynąć na warunki rozwoju złotej algi. Dlatego też w dalszym ciągu utrzymujemy na miejscu duże siły, by z jednej strony w dalszym ciągu oczyszczały zbiornik, a z drugiej poprawiać warunki bytowania ryb wciąż żywych

– mówi Wojewoda Śląski Marek Wójcik.

Zakaz obejmuje wszelkie formy korzystania z wód, w tym m.in.: spożywanie wody, wchodzenie do wody, kąpiele, połów i spożywanie ryb, pojenie zwierząt gospodarskich i domowych, używanie wody do celów gospodarczych (np. podlewanie), uprawianie sportów wodnych i turystyki.

Naruszenie zakazu wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, zgodnie z przepisami Kodeksu wykroczeń.

Obostrzenie to nie dotyczy działań związanych z zarządzaniem kryzysowym, pracami budowlanymi, utrzymaniem wód oraz pracami konserwacyjnymi.

(żms)/ŚUW
Fot. Wojewoda Śląski (FB)

11 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze