W Międzynarodowym Dniu Tolerancji, 16 listopada, w Biblioforum, zamiast książek będzie można ?wypożyczyć? ciekawych ludzi, którzy poświęcą nam swój czas, opowiedzą swoją historię i odpowiedzą na pytania.
Żywa Biblioteka – międzynarodowa akcja na rzecz tolerancji i różnorodności – po raz pierwszy zagości w Gliwicach. „Książkami” w niej są przede wszystkim przedstawiciele mniejszości i osoby dyskryminowane oraz takie, wobec których szerzą się uprzedzenia i rozpowszechniane są stereotypy.
– Żywa Biblioteka jest przestrzenią, w której każdy może podważyć stereotypy i krytycznie przyjrzeć się temu, jak myśli o innych. Każdy, kto przychodzi do Żywej Biblioteki, ma możliwość porozmawiania z dowolnie wybraną Książką przez 30 minut. Czytelnik będzie mógł zapoznać się z katalogiem dostępnych tytułów Książek – ludzi reprezentujących grupy, z którymi związane są pewne stereotypy lub uprzedzenia, a następnie pobrać kartę biblioteczną i wypożyczyć interesujący go tytuł – tłumaczą organizatorzy.
W gliwickiej Żywej Bibliotece będzie można spotkać się m.in. z dorosłym dzieckiem alkoholika, feministką, Romem, Ormianinem, chorymi na schizofrenię i zespół Tourette?a, weganinem i Ślązakiem. W spotkaniu z „żywymi książkami” najistotniejsza jest otwartość na dialog i gotowość do przełamania własnych uprzedzeń. Osoby, których codzienne doświadczenia staną się tego dnia lekturą dostępną dla wszystkich, to wolontariusze. O czym opowiedzą gliwiczanom? Wszystko zależy od ?czytających? i tego, jakie kwestie będą chcieli poruszyć. Wydarzenie organizuje Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach i Stowarzyszenie Cała Naprzód, a uczestnictwo w nim jest bezpłatne.
Żywa Biblioteka Gliwice zostanie otwarta w Biblioforum (CH Forum ul. Lipowa) 16 listopada o godz. 16.00.