Zatrucie Odry zaczęło się od Kanału Gliwickiego? Władze samorządowe dementują, ruszyła kontrola poselska

zdjęcie poglądowe

W przestrzeni medialnej pojawiły się przypuszczenia, że do zatrucia Odry mogło dojść poprzez wody Kanału Gliwickiego. Władze powiatu dementują te doniesienia. Z kolei posłowie KO rozpoczęli kontrolę poselską w siedzibie Wód Polskich.

 
Kilka dni temu odbyło się spotkanie wspólnej dla miasta i powiatu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku poświęcone aktualnej sytuacji w obrębie głównych cieków stanowiących dopływy Odry, w aspekcie katastrofy ekologicznej, która ma miejsce na tej rzece.

Głównym celem, który przyświecał spotkaniu była weryfikacja stanu zagrożenia wód powierzchniowych na terenie Gliwic i Powiatu Gliwickiego w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze i pojawiającymi się w mediach informacjami na temat potencjalnego skażenia na Kanale Gliwickim

– poinformowało Starostwo Powiatowe.

Posiedzeniu przewodniczył starosta gliwicki, Waldemar Dombek wraz z wiceprezydent Gliwic, Ewą Weber. Obecni byli przedstawiciele służb, inspekcji, straży, Dyrektor Zarządu Zlewni w Gliwicach RZGW oraz przedstawiciel WIOŚ. Podczas spotkania omówiono aktualną sytuację na terenie miasta i powiatu w obrębie głównych cieków, w szczególności na Kanale Gliwickim, Kłodnicy oraz zbiornikach Dzierżno Duże i Dzierżno Małe.

Zgodnie z przedstawionymi informacjami, objęto je stałą obserwacją i nadzorem służb, w szczególności Wód Polskich i Inspektoratu Ochrony Środowiska, pozostających w gotowości do reakcji w przypadku zaobserwowania zmian. W działaniach bierze udział także Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny w Gliwicach, Sanepid, gliwicka policja oraz straż pożarna.

W wodach Kanału Gliwickiego, Kłodnicy, zbiornikach Dzierżno Duże i Dzierżno Male i nie odnotowano występowania niepokojących zjawisk, które potencjalnie mogłyby być związane z zatruciem rzeki Odry lub wpływać na jej stan

– przekazuje Starostwo.

W próbkach wody pobranych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach nie wykryto substancji niebezpiecznych w stężeniach szkodliwych dla organizmów żywych (w szczególności wodnych), w tym rtęci. Aktualnie trwają dalsze analizy prób wody prowadzone przez WIOŚ. Na chwilę obecną nie stwierdzono zagrożenia – dodaje powiat.

Zdementowano również pojawiające się w mediach informacje i przypuszczenia o rzekomej przyczynie zatrucia Odry, znajdującej swój początek w Kanale Gliwickim, w związku z wystąpieniem padłych ryb w basenie portowym Kanału Gliwickiego, w marcu bieżącego roku.

Przypuszczenia jakoby zdarzenia miały wspólne przyczyny nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości

– zaznaczają władze powiatu.

Przeczą im przede wszystkim wyniki analiz prób wody, pobieranych przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska w Opolu i Katowicach, jak również monitoring prowadzony przez służby terenowe Wód Polskich w Gliwicach. Otóż na odcinku rzeki Odry, będącym w administracji RZGW w Gliwicach nie obserwowano padłych ryb oraz innych zwierząt, jak również niepokojących zdarzeń – podkreśla Starostwo.

Kontrola poselska w Wodach Polskich

Posiedzenie Komisji odbyło się w czwartek, 18 sierpnia. Dzień później posłowie Koalicji Obywatelskiej, Marta Golbik i Tomasz Głogowski rozpoczęli kontrolę poselską w siedzibie Wód Polskich w Gliwicach w sprawie zanieczyszczenia Kanału Gliwickiego oraz Odry.

– Wystąpiliśmy o szereg szczegółowych informacji i dokumentów. Chcemy wiedzieć, czy instytucje odpowiadające za wody i rzeki w odpowiednim czasie zareagowały na niepokojące informacje oraz czy nie dopuściły się zaniedbania środowiskowego – poinformowała posłanka Golbik w mediach społecznościowych.

W złożonym do dyrektora Wód Polskich obszernym piśmie lokalni politycy wnoszą m.in. o udostępnienie informacji na temat działań jakie podjęło RZGW po pojawieniu się doniesień o śnięciu ryb w Odrze w lipcu br., a także o ujawnienie wszystkich wyników badań wody przeprowadzonych w dorzeczu Odry po 1 marca br. Zwracają się również o informacje na temat pozwoleń wodnoprawnych na odprowadzanie ścieków do wód Odry oraz jej dopływów, jak również dokonanych zrzutów wody oraz solanki do tej rzeki i dorzecza.

Widzisz skażenie? Reaguj

Wszelkie przypuszczenia zanieczyszczenia wód należy zgłaszać odpowiednim służbom w tym wojewódzkim inspektoratom ochrony środowiska poprzez całodobowy telefon alarmowy: WIOŚ w Katowicach, nr: 539 344 130 oraz adres e-mail: dyzur@katowice.wios.gov.pl lub poprzez Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, pod nr tel.: 510 138 137 oraz adres e-mail: pczk@starostwo.gliwice.pl.

Im wcześniej odpowiednie służby podejmą swoje działania tym efektywniejsze będą ich rezultaty. To niezwykle istotne, zwłaszcza w przypadku wód płynących: czas poboru prób wody ma kluczowe znaczenie dla wskazania przyczyny zdarzeń – podkreślają władze powiatu.

(żms), Starostwo Gliwice
fot. Tomasz Głogowski (FB)