Urok biżuterii, w której kochały się kobiety I połowy XIX-wieku, wciąż działa, a ona sama znów może przynieść paniom nieco radości.
8 marca Muzeum w Gliwicach zaprasza je ? a także wszystkich pasjonujących się biżuterią panów ? do Oddziału Odlewnictwa Artystycznego na premierę warsztatów ?Zaułek jubilerów?.
Ażurowe bransolety z roślinnym ornamentem, kunsztowny medalion z kobiecym profilem, gemmy ? okrągłe bądź owalne plakiety, wprawiane w naszyjniki, a na nich reliefy o tematyce mitologicznej ? Apollo z lirą, Minerwa opierająca się o tarczę, satyr grający na podwójnym flecie, Hermes towarzyszący Orfeuszowi i Eurydyce? a wszystko ? z żeliwa. Uczestnicy warsztatów mając do dyspozycji wykonane z gipsu o wysokiej trwałości repliki żeliwnych klejnotów, ozdobne sznury i farby akrylowe tworzyć będą własne kompozycje ? kolie, naszyjniki, bransolety?
Sprawdzą, jak kunsztowne wzory i motywy sprzed prawie dwustu lat odnajdują się w nowoczesnych stylizacjach. Oprócz replik nie zabraknie prawdziwych zabytków ? oryginalną biżuterię z epoki kamienia, brązu, żelaza i inne przedmioty związane z codziennym życiem białogłowy w pradziejach zaprezentuje archeolog Radosław Zdaniewicz, który opowie o życiu kobiet w pradziejach i średniowieczu.
Harmonogram
10.00 ? warsztaty ? ?Zaułek jubilerów? dla dzieci od lat 5-ciu oraz osób dorosłych
11.30 ? warsztaty ?Zaułek jubilerów? dla dzieci od lat 5-ciu oraz osób dorosłych
12.00 ? ?Życie kobiet w pradziejach i średniowieczu? ? wykład archeologa Radosława Zdaniewicza. Dowiemy się, czym się zajmowały i jak wyglądały kobiety w epoce kamienia, brązu i żelaza, Okresie Wpływów Rzymskich i średniowieczu. Oprócz różnic w stroju i ozdobach mowa będzie o przedmiotach, które wykorzystywały w swej codziennej pracy panie, a które odkrywane są na stanowiskach archeologicznych. Oprócz prezentacji oryginalnych eksponatów, na najmłodszych czekać będą kolorowanki ?Pradziejowa garncarka?, ?Gospodyni z przeszłości?.
13.00 ? warsztaty ? ?Zaułek jubilerów? dla dzieci od lat 5-ciu oraz osób dorosłych
Oddział Odlewnictwa Artystycznego znajduje się przy ul. Bojkowska 37
tekst: Muzeum w Gliwicach