Zawody podwyższonego ryzyka – praca dla odważnych

Dla jednych źródło przychodu, poziom społeczny, spełnienie dziecięcych marzeń, dla innych przygoda lub stres – mowa tutaj o zawodach podwyższonego ryzyka.

I choć zdarzenia ze skutkiem śmiertelnym zdarzają się w różnych sytuacjach (wypadki drogowe, amatorskie uprawianie sportu), to utrata życia w pracy na długo zapada w pamięć. Ratowanie czyjegoś dobytku lub życia to nie lada wyzwanie, które wymaga ogromnej siły nie tylko fizycznej, ale przede wszystkim psychicznej. Czy praca w takich warunkach jest dla każdego? Co skłania ludzi do podejmowania takiego ryzyka?

Zawody wysokiego ryzyka

Jest to praca, która jest obarczona największym ryzykiem, w związku z czym wywołuje również największe nasilenie emocji. Szczególnie stresująca i odciskająca piętno na psychice jest świadomość bezpośredniego zagrożenia życia. Chcąc ubiegać się o takie stanowisko pracy, należy wykazać się nie lada odwagą i pewnością siebie, gdyż pracodawcy z pewnością to docenią – radzi Izabela, ekspert z serwisu Aplikuj.pl.

Do najbardziej stresogennych zawodów zalicza się służby wojskowe. Jest to związane w głównej mierze z uczestnictwem w konfliktach zbrojnych. Możliwość utraty zdrowia lub życia z pewnością negatywnie odbija się na psychice żołnierzy. Podobnie jak w przypadku strażaków, którzy narażając swoje zdrowie lub życie ratują innych ludzi i ich dobytek. Ogromna odpowiedzialność za ludzi ciąży także na pilotach samolotowych. To oni muszą  kierować maszyną w taki sposób, aby bezpiecznie dotrzeć do celu. W zestawieniu zawodów wysokiego ryzyka nie może zabraknąć górników, którzy pracują pod ziemią, w związku z czym narażeni są na szereg zagrożeń, takich jak wybuch metanu, porażenie prądem elektrycznym (w wyniku wadliwie działającego sprzętu) oraz zatrucie tlenkiem węgla lub azotu. Zgodnie z Międzynarodową Organizacją Pracy do najniebezpieczniejszych zawodów zalicza się także budowlańców, rolników, pracowników przemysłu ciężkiego, farmerów (rolników), rybaków i pracujących na wysokościach. Ze względu na charakter wykonywanej pracy, większą część ofiar wypadków stanowią mężczyźni.

Wypadki przy pracy

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w I kwartale 2018 r. liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy, zgłoszonych na formularzu Z-KW Statystyczna karta wypadku, wyniosła ogółem 15900 osób, z czego 32 osoby uległy wypadkom śmiertelnym. To zdecydowanie mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wciąż jednak statystyki nie napawają wielkim optymizmem, dlatego przed podjęciem ryzykownej pracy warto się dwa razy zastanowić, czy nadajemy się na takie stanowisko.

Dlaczego ludzie wybierają zawody wysokiego ryzyka?

Dla jednych, np. rolników, jest to sposób na życie, gdyż odziedziczyli gospodarstwo po dziadku czy ojcu i chcą dalej tym się zajmować. Dla innych, w szczególności służb mundurowych, może to być spełnienie dziecięcych marzeń lub ogromna chęć niesienia pomocy innym ludziom. Co ciekawe, stanowiska wiążące się z zagrożeniami zdrowia należą do deficytowych, jednak na Śląsku wciąż jest wiele innych ofert pracy. Przeczytasz o tym w poradniku: „Praca w województwie śląskim”. Pracodawcy wciąż poszukują ludzi na stanowiska frezerów, budowlańców czy elektryków. I choć te zawody także wiążą się z pewnym ryzykiem, kandydatów nie brakuje. Jest grupa ludzi, która świadomie wybiera takie zawody w celach tylko i wyłącznie zarobkowych. Niemniej jednak każdej osobie wykonującej zawód wysokiego ryzyka należy się ogromny szacunek, gdyż nie każdy może się wykazać tak wielką odwagą.

(materiał partnera)