W Gliwicach zakończono zdjęcia do filmu „Raport Pileckiego”. Plan filmowy zlokalizowany był na terenie po Hucie 1 Maja, na tyłach budynku dyrekcji przy ulicy Hlubka.
– Film „Raport Pileckiego” to dramat o wymiarze antycznym, opowiedziany w formie raportu z życia Witolda Pileckiego, który na „krawędzi cywilizacji”, gdy najstraszliwsze w dziejach ludzkości totalitaryzmy urządzały świat na swoją modłę, zostaje wierny sobie i swoim ideałom – dowiadujemy się z witryny internetowej Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, która odpowiada za produkcję „Raportu”.
Za scenariusz i reżyserię odpowiada Leszek Wosiewicz, autorem zdjęć jest Arkadiusz Tomiak, natomiast kierownikiem produkcji Andrzej Besztak. Scenografię przygotowała Joanna Macha. Wśród obsady znajdziemy m.in. Przemysława Wyszyńskiego, Paulinę Chapko, Wojciecha Dmochowskiego oraz Olgierda Blecharza.
Film współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, powstaje przy wsparciu finansowym Polskiej Fundacji Narodowej. Budżet produkcji jest rekordowy, ma wynieść około 40 mln złotych.
– Niewątpliwie jest to film, który powinni zobaczyć nie tylko uczniowie polskich szkół, ale tak naprawdę każdy Polak – mówił w ubiegłorocznej rozmowie z portalem tvp.info ówczesny prezes Polskiej Fundacji Narodowej Filip Rdesiński. – Dlaczego? „Historia rtm. Pileckiego pokazuje, że możemy być dumni z tego ze jesteśmy Polakami dumni z tego, że był ktoś taki jak on. On nie tylko w sposób bohaterski starał się pokazać prawdę o Holokauście, ale walczył także w czasie drugiej okupacji – sowieckiej i w tej walce oddał swoje życie – zaznaczał Rdesiński.
Były prezes PFN zaznaczał także, że film „pokaże prawdę historyczną, przez kilkadziesiąt lat zakłamywaną w Polsce i poza jej granicami”. Premierę przewidziano w 2021 roku.
Kim był rotmistrz Witold Pilecki?
Witold Pilecki to żołnierz niezłomny, żołnierz wyklęty, żołnierz „Rzeczypospolitej utraconej”, ostatni ułan Rzeczypospolitej, „ochotnik do Auschwitz”, jeden z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej – czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.
Witold Pilecki był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz. To jemu zawdzięczamy raporty o Holocauście, tzw. Raporty Pileckiego. Po wojnie został oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika (za wikipedia)
(żms)/WFDiF, portal tvp.info, IPN
fot. nadesłane przez Czytelników