W jeziorze Farskim w Przyszowicach wystąpiło śnięcie ryb. Powiadomiony o tym fakcie WIOŚ dokonał analizy wody, a badanie potwierdziło obecność w wodzie złotej algi. Jak podaje Międzyresortowy zespół do spraw Odry, ze zbiornika podjęto ok. pół tony martwej fauny.
Zjawisko śnięcia ryb obserwowane jest tam od 19 października. Działający na tym terenie Polski Związek Wędkarski w Katowicach wyłączył zbiornik z wędkowania. Koło PZW nr 14 w Sośnicy, któremu powierzono realizację tego zarządzenia, apeluje w mediach społecznościowych o niepodejmowanie prób samodzielnego ratowania ryb żywych przez wędkarzy, a także przenoszenia tych okazów do innych zbiorników, by nie doszło do zanieczyszczenia glonem innych łowisk.
– Nie wolno używać swojego sprzętu wędkarskiego do wszelkich czynności związanych z wyławianiem śniętych ryb – apeluje Koło. PZW zwraca też uwagę by nie korzystać ze sprzętu, jaki wykorzystywany był wcześniej w tym zbiorniku, na terenie innych łowisk.
Wody Polskie dokonały inspekcji
Jezioro leży poza administracją PGW Wody Polskie w Gliwicach – obiekt jest własnością Kopalni Węgla Kamiennego „Sośnica” oraz dzierżawiony PZW Katowice Koło nr 14 w Sośnicy. Jak wyjaśnia instytucja, w 2019 roku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej wydał decyzję dotyczącą przyznania Polskiej Grupie Górniczej pozwolenia wodnoprawnego na okres 20 lat, które umożliwia pobór wód powierzchniowych ze zbiornika w Przyszowicach dla potrzeb przemysłowych Oddziału KWK „Sośnica”.
Zbiornik Farski znajduje się na obszarze Łowiska nr 701 (Sośnica 1), które nie jest administrowane przez Wody Polskie w Gliwicach. Ponadto, obiekt ten powstał w wyniku obniżeń terenu spowodowanych prowadzoną w ubiegłych latach w tym rejonie eksploatacją górniczą
– informują Wody Polskie.
Na podstawie informacji o zdarzeniu, przekazanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, w czwartek, 24 października, pracownicy Wód Polskich w Gliwicach przeprowadzili wizję terenową na Zbiorniku Farskim, w trakcie której stwierdzono występowanie jednej śniętej ryby. Dzień wcześniej na stronie Międzyresortowego zespołu do spraw Odry przekazano, że z jeziora podjęto około 500 kg padłych zwierząt.
Od 21 października wznowiony został monitoring interwencyjny rzeki Odry, Kanału Gliwickiego, starorzeczy, zbiorników i jezior. Oprócz zbiornika Farskiego złotą algę w drugiej połowie października wykryto w 6 sekcji Kanału Gliwickiego i w rz. Odrze w Łanach (ilości śladowe). Z wynikami badań można się zapoznać tu.
Wody Polskie (RZGW w Gliwicach) prowadzą stały monitoring cieków i zbiorników wodnych będących w administracji PGW – obecnie w żadnym nie zaobserwowano pomoru ryb.
(żms)
fot. Wody Polskie Gliwice