Zmiana ubezpieczyciela – kiedy i jak można to zrobić?

Grafika:: freepik.com

Z ubezpieczycielem nie jesteś związany na zawsze. Jeśli z jakiegoś powodu nie odpowiada ci dotychczasowa współpraca z towarzystwem ubezpieczeniowym, możesz skorzystać z innej oferty. Dowiedz się, w jakich przypadkach można zmienić ubezpieczyciela i jak wyglądają formalności.

 
Z ubezpieczenia OC nie możesz tak po prostu zrezygnować, gdy nie jesteś zadowolony ze współpracy z dotychczasową firmą. Zmiana ubezpieczyciela jest możliwa, ale wyłącznie pod spełnieniu kilku określonych warunków.

Zmiana firmy ubezpieczeniowej – kiedy można tego dokonać?

Zwykle umowa ubezpieczenia OC podpisywana jest na 12 miesięcy. Oznacza to, że dopiero po tym czasie możesz dokonać zmiany ubezpieczyciela.

Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy kupujesz używane auto i decydujesz się na pozostawienie wykupionego przez zbywcę OC. Wówczas, jeśli się rozmyślisz, możesz zrezygnować z polisy w dowolnym momencie.

Szerzej ten temat został opisany w artykule pod adresem https://rankomat.pl/samochod/zmiana-ubezpieczyciela. Warto się z nim zapoznać, aby dowiedzieć się m.in. o wymaganych formalnościach.

Wypowiedzenie umowy OC – warunek konieczny przy zmianie ubezpieczyciela

Niezależnie od tego, z jakiego powodu chcesz zmienić ubezpieczyciela, koniecznością jest złożenie wypowiedzenia umowy OC. Chociaż nie istnieje jeden obligatoryjny wzór tego dokumentu, należy go sporządzić na piśmie. Koniecznością jest, aby zawierał następujące elementy:

  • data i miejsce sporządzenia dokumentu;
  • dane osobowe właściciela auta;
  • numer rejestracyjny auta oraz markę;
  • numer polisy;
  • pełną nazwę ubezpieczyciela wraz z adresem;
  • podstawę prawną.

Wypowiedzenie umowy OC należy podpisać własnoręcznie. Brak takiego podpisu będzie jednoznaczny z odrzuceniem niekompletnego dokumentu.

Pamiętaj! Aby wypowiedzenie doszło do skutku, musi zostać złożone w odpowiednim terminie. Dotyczy to jednak wyłącznie tej umowy, którą chcesz wypowiedzieć w celu rezygnacji z automatycznego przedłużenia polisy. Dokument musi dotrzeć do ubezpieczyciela 1 dzień przed końcem umowy (uwaga: tylko w przypadku wysyłki za pośrednictwem Poczty Polskiej liczy się data stempla; w przypadku pozostałych firm wiążąca jest data dostarczenia przesyłki).

Jeżeli nie złożysz wypowiedzenia OC w odpowiednim momencie, dojdzie do tzw. zdublowania polis – niewypowiedziane ubezpieczenie zostanie przedłużone automatycznie. Chociaż będziesz płacić dwie składki, ubezpieczyciele będą ponosić odpowiedzialność finansową proporcjonalnie.

Zmieniasz ubezpieczyciela? Musisz mieć wybrane nowe OC

Jeśli zmieniasz firmę ubezpieczeniową, musisz mieć wybraną nową ofertę – najlepiej taką, która będzie korzystniejsza finansowo od poprzedniej. Z łatwością porównasz ubezpieczenie OC na rankomat.pl – to internetowy serwis porównywarkowy, który daje dostęp do intuicyjnego kalkulatora. Wystarczy, że wypełnisz formularz, a w ciągu kilkunastu sekund otrzymasz informację zwrotną. Dowiesz się, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym masz szansę uzyskasz najtańsze OC.

Pamiętaj! Nie możesz pozwolić sobie na przerwanie ciągłości ochrony. Już tylko jeden dzień przerwy wiąże się z karą finansową nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

materiał partnera