Zmiany w segregacji odpadów komunalnych. Tych rzeczy nie można już wrzucać do kosza na zmieszane

Nowy Rok oznacza zmianę w sposobie segregacji śmieci. Zużytych ubrań i tekstyliów nie można już wrzucać do kosza na odpady zmieszane, lecz należy zbierać je osobno. By pozbyć się tych rzeczy trzeba udać się do PSZOK, oprócz tego miasto zapowiada, że przeprowadzi zbiórki w dzielnicach.

Z tekstyliami do PSZOK lub… trzeba czekać na zbiórki

Zgodnie z przepisami, każdy mieszkaniec Gliwic, w ramach ponoszonej opłaty za wywóz odpadów komunalnych, może dostarczać zużyte tekstylia i odzież do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Rybnickiej 199B. Nie każdy jednak ma taką możliwość, z tego względu od marca br. mają być organizowane zbiórki – pierwsze odbędą się w Sośnicy i Starych Gliwicach. Jeśli ta forma odbioru spotka się z zainteresowaniem mieszkańców, zaplanowane zostaną kolejne. Niestety oznacza to także konieczność magazynowania tego rodzaju odpadów w gospodarstwie domowym lub wyprawę na teren wysypiska.

Co trzeba segregować? Przykładowo stare, podarte, nienadające się do naprawy kurtki, płaszcze, kombinezony sportowe, spodnie, swetry, bluzy, bluzki, bieliznę, a także zużyte obuwie, nieprzydatne do ponownego użycia.

Ten typ odpadów obejmuje również tekstylne elementy wyposażenia wnętrz, w tym nieprzydatne do wykorzystania zasłony, firany, koce, kołdry, poduszki, narzuty, ręczniki, szmaty czy ścierki kuchenne. Nie zalicza się do niego natomiast odzieży ochronnej i roboczej zanieczyszczonej substancjami niebezpiecznymi typu farby, oleje, smary.


Nadmiar wytwarzanych tekstyliów staje się poważnym problemem środowiskowym. Jak wynika z informacji zamieszczonych na rządowej stronie internetowej gov.pl, przeciętny Europejczyk co roku kupuje około 26 kg ubrań oraz generuje około 11 kg odpadów odzieżowych i obuwniczych. Badania wskazują, że większość odpadów tekstylnych nie jest zbieranych selektywnie. To oznacza, że trafiają one do zmieszanych odpadów, przeznaczonych do spalenia lub składowania, co szkodzi środowisku. Problem dotyczy oczywiście nie tylko naszego kontynentu. Wpływa to m.in. na wysokie poziomy emisji gazów cieplarnianych, duże zużycie wody czy zanieczyszczenia gruntów.

Można dać rzeczom drugie życie

Nadające się jeszcze do użytku koce, pościel i ręczniki chętnie przyjmują i wykorzystują schroniska czy fundacje dla zwierząt. Z kolei czystą odzież i tekstylia nadające się do użytku warto oddać do pojemników PCK znajdujących się na terenie miasta, lub organizacji zajmującej się zbieraniem odzieży i tekstyliów w poszczególnych dzielnicach. Można też dostarczyć to do Punktu Drugiego Życia w PSZOK.

(żms)/UM Gliwice (al)

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
51 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze