Trwa przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej Centrum Przesiadkowego w Gliwicach.
Względem pierwotnej koncepcji architektonicznej w projekcie wprowadzono kilka zmian.
Jak czytamy w ogłoszeniu o przetargu, dokumentacja obejmie zagospodarowanie terenu pokolejowego za dworcem PKP w Gliwicach oraz włączenie zespołu dworców i parkingów w układ komunikacyjny miasta. Węzłami obsługującymi teren będą skrzyżowania przy ul. Tarnogórskiej oraz rondo im. L.Kaczyńskiego.
Ponadto, planowana jest m.in. przebudowa ul. Bohaterów Getta Warszawskiego, wygospodarowanie dodatkowych miejsc parkingowych oraz przygotowanie infrastruktury „pod nową aranżację placu dworcowego i Placu Piastów”.
Wyjściową bazą dla podmiotu, który wygra przetarg jest koncepcja architektoniczna stworzona przez firmę An Archi Group. Urzędnicy nie uwzględnili jednak wszystkich przewidzianych przez architektów założeń. Zrezygnowano m.in. z przejścia podziemnego pod ul. Bohaterów Getta Warszawskiego (pozostawiając przebieg głównego ciągu bez zmian). Nie powstaną też obiektu kubaturowe przy skrzyżowaniu ul. Zwycięstwa z ul. Bohaterów Getta Warszawskiego. Wprowadzono za to obowiązek uwzględnienia na terenie centrum, miejsca dla zadaszonych parkingów rowerowych oraz stacji wypożyczalni rowerów. Oświetlenie uliczne ma być zgodne z opracowanym dla Gliwic „Masterplanem oświetlenia ulicznego”.
Opracowanie dokumentacji projektowej umożliwi m.in. złożenie wniosków o wydanie pozwolenia na budowę oraz zlecenie robót budowlanych. Oferty można składać do 30 października. Według planów prace projektowe potrwają około roku, a roboty budowlane mogą rozpocząć się najwcześniej z początkiem 2018 roku.
Przypomnijmy, pod koniec czerwca, władze Gliwice wybrały jedną z trzech koncepcji architektonicznych Centrum Przesiadkowego. Wybrany wariant gwarantuje zdaniem urzędników najlepsze zagospodarowanie przestrzeni wewnątrz obiektu. Dodatkowo zaletą jest m.in. wyrazista forma zadaszenia, która dzięki dużej powierzchni przeziernej, pozwoli na dobre doświetlenie obiektu naturalnym światłem. Urzędnikom spodobała się także konstrukcja z drewna klejonego, która ich zdaniem jest wytrzymała, efektowna i funkcjonalna.
Michał Szewczyk