Znikają balkony i szklana dobudówka. Urząd Miejski zmienia wygląd

We wtorek ruszył kolejny etap modernizacji budynku gliwickiego Magistratu. Tym razem wykonawca zajmie się frontową ścianą Urzędu Miejskiego.

Na czas remontu jedyne wejście do obiektu znajdować się będzie od ul. Wyszyńskiego.

? Na przebudowę wejścia wpłynęło kilka czynników. Po pierwsze kwestie techniczne. Obecna konstrukcja jest mało sensowna. Powstaje pewien rodzaj szklarni, który nagrzewa budynek, co ma negatywny wpływ na korzystanie z obiektu. Po drugie, ważna była dla nas sprawa powrotu do pierwotnego wyglądu tego budynku ? mówił nam w 2015 roku Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic.


Dlatego wkrótce zniknie dobudówka przy głównym wejściu. Rozbiórce ulegną także balkony oraz taras. W ramach inwestycji zmieni się również wejście od strony skweru Doncaster. Zgodnie z projektem autorstwa firmy BUD SERWIS RDK, cały gmach zostanie efektownie oświetlony. Oprócz estetyki budynku, zmieni się również komfort pracy urzędników ? nieruchomość zostanie ocieplona. Wymianie ulegnie także wewnętrzna instalacja centralnego ogrzewania.

Koszt inwestycji to ok. 6,6 mln złotych. Wykonawcą prac remontowych jest Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych i transportowych CECHINI Stanisław i Józef Cechini z Krynicy Zdrój, a ich koniec zaplanowano na sierpień przyszłego roku.

W obiekcie wybudowanym pod koniec lat dwudziestych zeszłego wieku początkowo mieścił się słynny Haus Oberschlesien, który należał do najbardziej prestiżowych hoteli na Górnych Śląsku. Autorem projektu Haus Oberschlesien była wrocławska pracownia Gaze & Bottcher. W czasie drugiej wojny w budynku składowano materiały propagandowe III Rzeszy. W styczniu 1945 roku obiekt został podpalony przez wkraczających do Gliwic czerwonoarmistów. Gmach odbudowano, a autorem przebudowy był związany z Gliwicami architekt Tadeusz Teodorowicz-Todorowski.