W próbkach pobranych z gołębnika na terenie Gliwic stwierdzono obecność „wirusa rzekomego pomoru drobiu” (NDV) o wysokiej zjadliwości. Na granicy miasta ustawiane są tablice informacyjne o obszarze zapowietrzonym.
Centrum Ratownictwa Gliwice prosi, by w sytuacji zauważenia martwych ptaków przekazywać informacje na ten temat do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 32/231-98-76).
– Z końcem listopada Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził obecność wirusa rzekomego pomoru drobiu (NDV) o wysokiej zjadliwości w próbkach pobranych z gołębnika w Gliwicach. Jest to pierwsze ognisko tej choroby w województwie śląskim w XXI wieku. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gliwicach natychmiast wdrożył procedury zwalczania choroby zgodnie z obowiązującymi przepisami – informuje Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach. Chorobę stwierdzono u gołębi ozdobnych i pocztowych.
Obszary objęte ograniczeniami w związku z ogniskiem choroby obejmują:
- Obszar zapowietrzony – minimum 3 km od miejsca wystąpienia ogniska;
- Obszar zagrożony – minimum 10 km od ogniska, obejmujący również obszar zapowietrzony.
Hodowcom drobiu i ptaków ozdobnych zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz przestrzeganie zasad bioasekuracji. Szczegółowe wytyczne zawiera rozporządzenie Wojewody Śląskiego w sprawie zwalczania rzekomego pomoru drobiu na terenie miast na prawach powiatu: Gliwice i Zabrze oraz powiatów gliwickiego i tarnogórskiego – LINK.
Co to za wirus?
Wirus rzekomego pomoru drobiu to choroba zakaźna ptaków (NDV – Newcastle disease virus), której pierwsze przypadki odnotowano w 1926 roku na Jawie, w Indonezji oraz w Anglii. Przez 30 lat rozprzestrzeniła się po całym świecie, najwięcej w krajach Beneluksu i w Niemczech. W Polsce pierwsze przypadki odnotowano w 1942 r.
Przebieg kliniczny jest różny w zależności od gatunku ptaka, a także zjadliwości szczepu wirusa. Zdarzają się przypadki bezobjawowe (lub co najwyżej z lekkimi objawami), jak i takie o gwałtownym przebiegu, z objawami ze strony układu oddechowego, pokarmowego, a czasem również nerwowego. Znacznie zróżnicowany jest również wskaźnik śmiertelności oraz obraz sekcyjny. Na terenie RP rzekomy pomór drobiu jest chorobą zwalczaną z urzędu.
– Rzekomy pomór drobiu to groźna i powodująca duże straty w pogłowiu drobiu choroba, którą należy zwalczać. Stanowi zagrożenie dla produkcji drobiu na całym świecie. ND cechuje się bardzo wysoką śmiertelnością u wrażliwych gatunków zwierząt i doprowadza do strat ekonomicznych – czytamy na stronie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Jak podają różne źródła, w przypadku ludzi kontakt z wirusem może doprowadzić do wystąpienia ograniczonego spektrum objawów grypopodobnych/podrażnienia dróg oddechowych lub łagodnego zapalenia spojówek.
(żms)
fot. Starostwo Powiatowe w Mońkach (FB)/ZDJĘCIE POGLĄDOWE